Jak to się dzieje, że jedni ludzie odnoszą w życiu jeden sukces za drugim, a innym jakoś wciąż nie wychodzi? W końcu doba każdego z nas ma w sobie dokładnie tyle samo godzin, co więc decyduje o czym czy odniesiemy sukces, czy porażkę? Odpowiedzi na to pytanie wielokrotnie podejmował się Brian Tracy – kanadyjski mówca i pisarz z dziedziny rozwoju osobistego i psychologii sukcesu. Podobno każdego roku przemawia on do ponad ćwierć miliona ludzi w Stanach Zjednoczonych, Europie, Azji i Australii. Dzisiaj „przemówi” on do Ciebie. Weź notes, chwyć za długopis i rób notatki, a następnie działaj i świętuj sukcesy! Oto recepta na sukces według Briana Tracy:

  1. Wybierz cel

Jeden z najważniejszych rodzajów czasu to ten czas, który poświęcasz na myślenie, decydowanie i planowanie tego jak osiągnąć to czego naprawdę pragniesz. Wielu ludzi marnuje swoje najbardziej produktywne lata reagując na to, co ich otacza i pracując nad osiągnięciem celów innych ludzi, zamiast poświęcić czas na uświadomienie sobie czego tak naprawdę chcą dla siebie.

Ci, którzy osiągają sukcesy wiedzą dokładnie jaki mają cel i mają plan jak do tego celu dojść. Nad realizacją tego planu pracują każdego dnia. Ten plan pomaga im działać szybciej i celniej. Dlatego, zanim ruszysz na swoją życiową przygodę, wpierw musisz ustalić gdzie chcesz dotrzeć. Tylko Ty możesz zdecydować czego pragniesz.

Rezultatem posiadania jasnych i zapisanych planów jest to, że marnujemy mniej czasu niż przeciętny człowiek. Ludzie ze spisanymi celami i planami naprawdę osiągają znacznie więcej.

Jest taka historia o myśliwym, który podchodzi do krawędzi lasu, zamyka oczy i strzela w stronę drzew. Następnie odwraca się do swojego przyjaciela i mówi „mam nadzieję, że coś smakowitego wpadnie na tę kulę”. Co sądzisz o tym myśliwym? Czy jego podejście nie wydaje Ci się irracjonalne? Czy zrobił on najlepszy możliwy użytek z wystrzelonej kuli? A jednak wiele osób żyje właśnie w ten sposób. Robią cokolwiek, licząc na to, że to przyniesie jakiś efekt. Ale nadzieja to nie strategia. Należy poświęcić trochę czasu na wybór celu i zaplanowanie jego realizacji. Myśl regularnie o swoich celach (np. podczas przeglądów tygodniowych) . Musisz być intensywnie zorientowana na cel. Wybór celu, planowanie i organizowanie życia wokół tego, czego naprawdę pragniesz są najpotężniejszymi narzędziami zarządzania sobą w czasie. Ustalenie celu i planowanie wymaga zatrzymania się na chwilę i odsunięcia od siebie dystraktorów. Następnie odpowiedz sobie na kilka pytań, aby ustalić czy to do czego dążysz jest spójne z Twoją osobowością i czy tego faktycznie chcesz.

  1. Zastanów się czy cel jest spójny z Twoimi priorytetami

Brian Tracy twierdzi, że wybierając cel pierwszym pytaniem, jakie człowiek powinien sobie zadać jest: Kim jestem? Odpowiedź na to pytanie ujawni, według niego, to jaki masz wizerunek swojej własnej osoby.

Analizę celu zacznij od uświadomienia sobie, że jesteś unikalna i wyjątkowa. Nie ma na świecie drugiej osoby z takimi samymi przymiotami, umiejętnościami, pasjami i wiedzą. Dlatego właśnie znajdź tę swoją  jedyną i niepowtarzalną misję, którą chcesz zrealizować.

Brian Tracy proponuje, by przez całe życie zadawać sobie serię pytań. Twoje odpowiedzi będą się zmieniać wraz z upływem czasu i wzrostem Twojego doświadczenia.

Zacznij od założenia, że nie masz żadnych ograniczeń. Wyobraź sobie, że masz czarodziejską różdżkę, która może sprawić, że Twoje, życie stanie się idealne. Zapytaj siebie:

  1. Co tak naprawdę chcę zrobić ze swoim życiem?
  2. Co tak naprawdę, naprawdę chcę zrobić ze swoim życiem?
  3. Co tak naprawdę, naprawdę, naprawdę chcę zrobić ze swoim życiem?

Kiedy po raz trzeci zadajesz sobie to pytanie w wersji „naprawdę, naprawdę, naprawdę”, to zmusza Cię to do wejrzenia w głąb siebie i odkrycia swoich prawdziwych pragnień.

  1. Planuj

Jakość Twojego życia w większości uzależniona jest od jakości Twojego zarządzania sobą w czasie.  Jeśli nie potrafisz zarządzić sobą w czasie, to jak możesz kontrolować cokolwiek innego? Doba każdego człowieka ma 24 godziny. Różnica między ludźmi odnoszącymi sukcesy i tymi, którzy ich nie odnoszą, jest taka, że Ci pierwsi, nawet jeśli mają mniejszy potencjał, często osiągają więcej, ponieważ używają swojego czasu bardziej efektywnie. Umiejętność wyboru tego co jest najważniejsze jest bezcenna.

Większość ludzi żyje w trybie reagowania na bieżące sytuacje. Kiedy coś wydarzy się w ich otoczeniu reagują w sposób natychmiastowy, stając się tym samym niewolnikami sytuacji, telefonów i maili. Tak długo jak efektywnie reagujesz na niekończące się wyzwania życia codziennego, rozwijasz się i nabywasz nowych umiejętności. Twoje sukcesy krótko- i długo-terminowe w większości uzależnione są właśnie od sposobu w jaki reagujesz na te nieoczekiwane trudności i codzienne wyzwania. Jest to Twoja zdolność reagowania, czyli umiejętność efektywnej reakcji na nieustające, często sprzeczne żądania pod adresem Twojego czasu. Kluczem do przejęcia pełnej kontroli nad swoim czasem i życiem, jest zaprzestanie reagowania na pojawiające się wezwania. Zamiast tego zaplanuj drogę do swojego celu i bezwzględnie nią podążaj.

Aby jak najszybciej osiągnąć jak najwięcej i popełnić najmniej błędów, musisz planować strategicznie.

Osobiste planowanie strategiczne, według Briana Tracy, skupia się na 4 podstawowych pytaniach, które powinnaś sobie regularnie zadawać:

  1. Gdzie jestem teraz w życiu?

Zastanów się co do tej pory osiągnęłaś, jakie masz życie rodzinne i jak oceniasz swoje zdrowie?

  1. Jak osiągnęłam to gdzie jestem dzisiaj?

Jakie były wybory i decyzje które podjęłaś w przeszłości, by dojść do tego co masz teraz?

  1. Gdzie chcę dotrzeć w przyszłości?

Wyobraź sobie idealną przyszłość. Co Cię czeka za 5 lat?  Czym to wyobrażenie różni się od tego, co jest dzisiaj?

  1. Jak mogę się dostać z miejsca w którym jestem dziś (pytanie 1), do miejsca w którym pragnę być (pytanie 3)?

Zastanów się co już dzisiaj możesz zacząć robić, aby zrealizować swoją wymarzoną przyszłość.

Odpowiedź na ostatnie pytanie da Ci gotowy plan działania. Pozostaje być konsekwentnym w realizacji. A gdy już osiągniesz sukces, nie zapomnij go celebrować!

Reasumując droga do sukcesu według Briana Tracy składa się z zaledwie kilku prostych kroków. Najpierw musisz mieć jasność odnośnie swoich celów, spisać je i wyznaczyć drogę. Kolejny krok to wybór – czasem metodą prób i błędów – właściwej strategii działania. Dzięki temu, że cele są spisane, ilekroć zaczynasz wątpić i braknie Ci motywacji, możesz sobie przypomnieć co zyskasz, gdy dotrzesz do mety! Czasem, aby osiągnąć cel musisz zrobić coś, czego nie chcesz lub nie lubisz. I to dlatego tak niewiele osób odnosi sukces.

RelatedPost