Którą wstałaś dzisiaj nogą? Od rana kipisz pozytywną energią, czy może mamroczesz pod nosem, że świat jest okrutny i “fukasz” na swoich bliskich? Często winą za zły nastrój obarczamy nasze otoczenie. A ja Ci mówię, że to od Ciebie zależy jak się czujesz. Więc wybierz SZCZĘŚCIE!

Przypomnij sobie dzień, w którym miałaś zły nastrój… Co czułaś? Zniechęcenie? Miałaś poczucie, że świat jest przeciwko Tobie i nic Ci nie wychodzi?
No to teraz przywołaj w pamięci dzień, w którym miałaś dobry nastrój… Jakie towarzyszyły temu uczucia? Radość? Motywacja do działania? Poczucie, że możesz przenosić góry?
No właśnie. Już to proste ćwiczenie pokazuje jak ważne dla Twojej produktywności jest  samopoczucie.


Pozytywne nastawienie zwiększa Twoją produktywność!

Być może wydawało Ci się, że nastrój nie ma wpływu na realizację zadań, tymczasem Twoje nastawienie może być jednym z ważniejszych czynników determinujących Twój sukces lub porażkę.

Pozytywne nastawienie wywołuje w ludziach motywację i podnosi samoocenę, a to inspiruje do działania. Dodatkowo ludzie pozytywni przyciągają innych, a to powoduje, że zwiększa się krąg osób, które chętnie Ci pomogą(^_^).

Z kolei negatywna postawa nie dość, że konsumuje Twoją energię, to jeszcze odpycha ludzi. Przez to może Ci być trudno potem znaleźć pomoc i wsparcie. Czy Ty lubisz przebywać w towarzystwie wiecznie narzekających malkontentów? Pewnie, nie. No więc czemu inni mieli by lubić towarzystwo człowieka, od którego bije negatywnym nastawieniem. Narzekanie zapewni Ci uwagę innych, ale tylko przez chwilę. Problem polega na tym, że narzekanie jest naszą przywarą narodową. Narzekać lubimy szczególnie na pogodę, zdrowie i politykę. Jesteśmy raczej społeczeństwem, które dużo narzeka, lecz mało robi, aby sytuację zmienić.

Postawię sprawę jasno: utyskiwanie, jest wodą na młyn nic nierobienia. Narzekanie to taka zakamuflowana werbalna prokrastynacja, która nie spowoduje, że robota zostanie wykonana. Pomyśl ile mogłabyś zrobić w czasie, który poświęcasz na narzekanie?


Zmień nastawienie i bądź produktywna!

Negatywne nastawienie może powodować, że sama się nakręcasz, dostrzegasz same minusy i skupiasz się na użalaniu się na zły los. W ten sposób możesz zepsuć sobie cały dzień. Zamiast tracić czas i energię na narzekanie lepiej zacznij skupiać się na pozytywach.  Myślenie o tym w czym jesteś dobra i co osiągnęłaś, da Ci ogromny kop energii, który uskrzydli Cię na cały dzień. Kiedy czujesz, że możesz wszystko, nawet nielubiane zadania wydają się łatwe. Ludzie epatujący radością mają więcej znajomych, a to zwiększa szanse znalezienia pomocy i wsparcia. Dzięki tej pomocy stajesz się bardziej produktywna, ponieważ możesz więcej delegować. Ponadto pozytywne nastawienie wzmacnia Twoją pewność siebie, a to powoduje, że podejmujesz się trudniejszych lub nielubianych zadań.

Wszystko więc wskazuje na to, że warto być zadowolonym i pozytywnie nastawionym. To nie jest łatwe, ale wierz mi:   pozytywne nastawienie, to kwestia wyboru.

 

Ekspresowe metody na poprawę humoru.

 1. Szukaj pozytywów
  Jeśli jest Ci znana koncepcja NLP, to z pewnością wiesz co mam na myśli, pisząc, że pozytywne nastawienie jest kwestią wyboru. Ludzki umysł skonstruowany jest tak, że dostrzega to, na co zostanie ukierunkowany. Kiedy byłaś w ciąży (o ile byłaś) to pewnie wydawało Ci się, że widzisz mnóstwo ciężarnych kobiet. Po kupieniu nowej kurtki, nagle zaczynają Ci się rzucać w oczy wszyscy ludzie, w identycznym lub podobnym modelu. Chodzi więc o to, aby zakotwiczyć swoje myśli w zatoce szczęścia i radości. Wówczas dostrzegać będziesz przede wszystkim pozytywne wydarzenia.
  Pamiętaj, że: nie ma porażek, są tylko informacje zwrotne. To od Ciebie zależy jak wykorzystasz to, co Ci się przytrafiło.

 2. Wypełnij słoik szczęściem.
  Czy słyszałaś już o słoiku pełnym szczęścia? Zabawa polega na tym, że przez cały rok codziennie zapisujesz na karteczce jedną miłą/radosną rzecz, której doświadczyłaś danego dnia. Następnie karteczkę wrzucasz do słoika. Na koniec roku masz, więc słoik wypełniony 365 radosnymi wydarzeniami. Czytanie tych karteczek daje Ci poczucie, że jednak miniony rok nie był taki zły(^_^). Ja stosuję tę metodę, ale w zmienionej formie. Te radosne wydarzenia zapisuję hasłowo każdego dnia w kalendarzu. Kiedy ogarnia mnie smutek i zniechęcenie, czytam co osiągnęłam w ostatnim tygodniu lub miesiącu i od razu jakoś mi lepiej.

 3. Nie narzekaj.
  Narzekając skupiasz się na minusach, a to nie o to nam chodzi. Proponuję wyzwanie: Miesiąc bez narzekania! Spróbuj, a zobaczysz różnicę i już nie będziesz chciała wracać do tego co było.
  Jeśli to właśnie narzekanie jest Twoją piętą Achillesową przeczytaj “Świat bez marudzenia. Przestań narzekać i ciesz się życiem.” Willa Bowen’a.

 4. Otocz się tym co kochasz.
  Jeśli chcesz to potraktować bardzo dosłownie, to przeczytaj “Magia sprzątania. Japońska sztuka porządkowania i organizacji.” Marie Kondo. Marie Kondo kieruje się zasadą, by w życiu otaczały Cię tylko te rzeczy, które kochasz, a to da Ci poczucie szczęścia.
  Nie musisz lubić swojej pracy, ale spraw, aby jej wykonywanie było przyjemne. Otocz się tym co lubisz, np.:

 5. Włącz ulubioną muzykę.
  Wybierz utwór, który daje Ci energię, ale jednocześnie nie odciąga uwagi od pracy.

 6. Włącz kominek do aromaterapii.
  Działanie aromaterapii dowiedziono już dawno temu, czemu więc z niego nie skorzystać. Za najbardziej energetyzujące uważa się zapachy cytrusów, ale nie można tu zapominać o osobistych preferencjach.

 7. Oczyść biurko.
  Nawet jeśli świetnie odnajdujesz się przy zagraconym biurku, to jednak taki widok działa przytłaczająco. Wierz mi, poczujesz się lepiej kiedy będziesz miała czystą przestrzeń do pracy.

 8. Jedz orzechy.
  Aby mieć energię do działania, trzeba “nakarmić” mózg. Najlepiej wybrać produkty bogate w kwasy omega-3. Polecam więc orzechy, które nie tylko wpływają korzystnie na działanie mózgu, ale również na skórę.

 9. Idź na spacer.
  Kiedy czuję, że zaraz wybuchnę, idę na spacer. Świerze powietrze dobrze wpływa na umysł, a brak towarzystwa pozwala ułożyć myśli i zdystansować się do wszystkich przykrych sytuacji. 10. Użyj endorfin.
  Idź poćwiczyć. Wystarczy krótki, lecz intensywny wysiłek fizyczny, by nasz organizm wyprodukował energetyzujące endorfiny. 11. Pogłaszcz kota.
  Jeśli masz kota, to łap “sierściucha” i go porządnie wytarmoś. A tak na serio, kto ma kota ten wie jakie to uczucie zanurzyć palce w miękkim futerku mruczącego kotka. Na mnie to działa.

 12. Przytul się.
  Jeśli nie masz kota, to przytul się do kogoś. Do dziecka, męża, partnera, albo do pana lub pani w sklepie (^_-). Przytulanie się wywołuje wyrzut oksytocyny, która powoduje, że się uspokajamy, mniej się boimy i w ogóle stajemy się bardziej ufni. Oksytocyna jest też odpowiedzialna za obniżenie poziomu stresu (obniża stężenie kortyzolu w organiźmie) oraz ciśnienia krwi.

 13. Mudra z mantrą.
  Moja ulubiona mudra z mantrą, czyli OM-MANI-PADME-HUM działa zawsze! Kiedy już czuję, że zaczyna we mnie narastać stres i frustracja, wtedy szybko mówię tę mantrę i uzupełniam ją o odpowiednią mudrę. Proste, dyskretne i skuteczne!

 

To, którą z tych metod wybierzesz zależy od Ciebie i Twoich preferencji. Pamiętaj, że Twoje nastawienie może spowodować, że staniesz się bardziej produktywna (pozytywne), ale może też wciągnąć Cię w pułapkę prokrastynacji (negatywne). Twój nastrój nie tylko determinuje nastawienie do pracy ale również nastawienie ludzi w stosunku do Ciebie. Uruchom pozytywne myślenie, aby poradzić sobie z nawet najtrudniejszym zadaniem. Pamiętasz film “Mary Poppins”? Kiedy dzieci nie chcą sprzątnąć pokoju, mówi ona, że w każdej pracy, którą trzeba wykonać, jest jakiś element zabawy. Znajdź ten element i gotowe! Praca staje się zabawą.

RelatedPost