Czy chciałabyś, aby Twoje biurko było wysokim blatem, przy którym pracuje się stojąc (tzw. stojące biurka)? Kiedy ostatnio zobaczyłam coś takiego w ofercie pewnej firmy meblarskiej pomyślałam: „kto to kupuje?”. Pomysł wydał mi się na tyle dziwny, że postanowiłam go dokładniej zbadać. Ku mojemu zaskoczeniu idea okazała się rewolucyjna!

Jak się okazało, stojące stanowisko pracy nie są niczym nowym. Tak pracował już m. in. Leonardo Da Vinci. Nie jest on jedyną znaną postacią, która pracowała na stojąco. W ten sposób pracowali, też podobno: Napoleon Bonaparte, Thomas Jefferson, Benjamin Franklin, Otto von Bismarck, Winston Churchill, Charles Dickens, Ernest Hemingway, czy Vladimir Nabokov.

Zastanawiałam się skąd wziął się pomysł stojących stanowisk pracy. Najbardziej oczywistym argumentem przemawiającym za biurkiem stojącym jest jego wpływ na nasze zdrowie: spalanie większej liczby kalorii i tym samym minimalizowanie zagrożenia otyłością. Stanie może również zwiększyć uwagę i funkcje poznawcze uczniów .

Kilka lat temu Texas A&M Health Science Center School of Public Health przeprowadziła badanie, którego wyniki wskazują, że stojące biurka mogą również maksymalizować produktywność dorosłych.

Badacze zbadali różnice w produktywności dwóch grup pracowników centrum obsługi telefonicznej (call center) w okresie 6 miesięcy. Wyniki pokazały, że Ci, którzy mieli stanowiska pracy umożliwiające pracę na stojąco (biurka z blatem, który można łatwo podnosić i obniżać co pozwala na pracę stojącą lub siedzącą) byli o około 46% bardziej produktywni, od tych pracowników, którzy mieli biurka pozwalające tylko na pracę siedzącą.

Miarą produktywności, w tym badaniu, była liczba połączeń zakończonych sukcesem, na godzinę.

Co ciekawe różnice w produktywności nie były tak duże w pierwszym miesiącu. Z początkiem drugiego miesiąca badacze zaczęli dostrzegać coraz większy wzrost produktywności w grupie z biurkami dającymi możliwość pracy na stojąco. Prawdopodobnie wynika to z faktu, że pracownicy Ci potrzebowali miesiąca, aby przystosować się do zmiany, jaką były biurka stojące i pracy przy nich.

Co więcej stanie w ciągu dnia może korzystnie wpłynąć na zdrowie pracownika. Prawie 75% spośród osób pracujących przy biurkach dających możliwość stania i siedzenia, deklarowało zmniejszenie dyskomfortu po upływie 6 miesięcy korzystania ze specjalnego biurka. Być może zmniejszenie dyskomfortu jest jedną z przyczyn wzrostu produktywności.

Warto jednak nadmienić, że w tym badaniu próbka nie była losowa. Wszyscy 74 pracownicy, którzy korzystali z biurek siedząco-stojących pracowali od 1 do 3 miesięcy, podczas gdy 93 pracowników ze stażem w tej firmie powyżej roku zasilało grupę osób przez cały dzień siedzących. Zatem na wyniki badania mogły mieć też wpływ inne czynniki związane ze stażem pracy takie jak np. zaangażowanie. Badacze jednak wierzą, że fakt, że nowi pracownicy mieli za sobą co najmniej jeden pełen miesiąc pracy oraz 60 dni szkolenia, zanim rozpoczęto badanie, w zupełności wystarcza, aby zminimalizować wariacje pomiędzy grupami. Taki model pozwolił też, zdaniem badaczy, uniknąć zakłóceń związanych z dobrowolnym zgłaszaniem się. Innymi słowy, fakt, że pracownicy odgórnie byli przypisani do określonych grup (stanowisk roboczych), zamiast mieć możliwość wyboru tego co preferują, oznacza, że nie istniał czynnik zakłócający wyniki.

 

 Zalety biurek stojących

Z przytoczonego badania już wiesz, że biurka stojące pozwalają zwiększyć produktywność i komfort pracy. Ale to niejedne ich zalety. Badania (przeprowadzono na próbce 300 uczniów) opublikowane w International Journal of Health Promotion and Education dowodzą, że uczniowie pracujący przy stojących biurkach są o 12% bardziej zaangażowani.

Inne badania dowodzą, że osoby, które zmieniły biurka z siedzących na ergonomiczne biurka stojące doświadczyły znacznej poprawy samopoczucia i zmniejszenie stresu. Co istotne, po powrocie do starych, tradycyjnych biurek spadło zadowolenie badanych.

Praca przy biurku stojącym zapewnia lepszą postawę ciała w czasie pracy (zmniejszenie obciążenia lędźwiowego odcinka kręgosłupa w porównaniu z pracą na siedząco).

Naukowcy z University College London dowiedli, że osoby pracujące na stojąco i chodząc są o 32% mniej narażone na choroby cywilizacyjne niż osoby pracujące tylko siedząc.

Praca na stojąco pozwala również spalić więcej kaloriiBadania wskazują na nawet 2,5 raza większe użycie mięśni podczas pracy na stojąco.

Czy każdy może korzystać ze stojących biurek?

Inspektor BHP, z którym konsultowałam kwestię biurek stojących powiedział, że przy wykonywaniu pracy niewymagającej stale pozycji stojącej (a do takiej należy praca biurowa) należy zapewnić pracownikom możliwość siedzenia. Tak stanowi art. 49 ust. 1 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 26 września 1997r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Nie ma w stu procentach poprawnej pozycji siedzącej, nawet jeśli siedzimy na wypasionym fotelu biurowym, mamy podnóżek i inne bajery.

Urazy wynikające z pracy w pozycji siedzącej mają najczęściej charakter chronicznego przeciążenia mięśni i ścięgien oraz zaniku mięśni odpowiedzialnych za wspieranie szkieletu. Nawet siedzenie w tzw. pozycji poprawnej zawsze i tak prowadzi do kontuzji, ponieważ zawsze siedzimy tak samo, nie ruszamy się.

Znajomy BHP’owiec powiedział, że stanie jest zdrowsze od siedzenia, dlatego stojące biurka są świetnym rozwiązaniem, pod warunkiem, że pracę naprzemiennie wykonuje się trochę w pozycji siedzącej i trochę w pozycji stojącej.

Nasze ciała są zaprojektowane do stania przez dłuższy czas: automatycznie prawidłowo rozkładamy ciężar ciała i ruszamy się, gdy pozycja jest niewygodna.

Wybór biurka

Ze względu na powyższe zdecydowanie nie poleciłabym biurka, które jest tylko biurkiem stojącym (takie które nie daje możliwości pracy na siedząco).

Ciekawostką są biurka stojące z bieżnią [sic!]. Jednak ten pomysł również nie wydaje mi się trafiony, bo nie dość, że nie daje możliwości pracy na siedząco, to jeszcze wymusza wielozadaniowość , która jest wrogiem produktywności.

Podczas stania przez dłuższy czas na twardej powierzchni, mięśnie nóg stają się statyczne i zwężone, przepływ krwi się zmniejsza, co prowadzi do bólu i dyskomfortu. Dlatego decydując się na biurko stojące koniecznie zaopatrz się w specjalną matę pod stopy (ang. anti-fatigue mat). Mięśnie nóg będą stale wykonywały minimalną pracę (kurczenie i rozszerzanie), poprawiając krążenie krwi i ograniczając zmęczenie.

Jak korzystać z biurka stojącego?

Nie stój przy biurku przez cały dzień, bo to tak samo szkodliwe jak siedzenie bez przerwy. Znajdź swój odpowiedni balans między staniem, siedzeniem i chodzeniem. Alan Hedge z Cornell Univeristy zaproponował bardzo prosty program do organizowania swojego czasu pracy. W ciągu każdych 30 min zaleca 20 min siedzenia, 8 min stania i 2 min rozciągania.

Na zakończenie

Biurka do pracy na stojąco nie są oczywiście lekiem na wszystko. To, że ktoś ma biurko stojące, wcale nie zwalnia go z robienia sobie regularnych przerw.

Obecnie obserwuję rosnącą popularność biurek stojących. Zastanawiam się jednak czy ten trend rozgości się u nas na dobre, czy też za kilka sezonów naukowcy odkryją nowe fakty wskazujące na ich szkodliwość (tak jak w przypadku masła i margaryny).

 Stojące biurka wkraczają już powoli do biur. Spotkasz je w siedzibie Facebook’a, Google, Twitter’a, a nawet podobno w Białym Domu. Stojące biurka stopniowo wchodzą też do amerykańskich szkół. W Warszawie biurko z bieżnią można wypróbować w Brain Embassy.