Kto z nas nie lubił rozwiązywać testów z młodzieżowych magazynów typu Bravo? Sugerowały one, że dzięki nim poznasz odpowiedzi na tak ważkie dla młodzieży pytania, jak to czy jesteś imprezowym typem, albo jaki kolor do Ciebie pasuje? Można się było pośmiać ze znajomymi z wyników, chociaż czasem dochodziło też do poważnych kłótni – szczególnie wtedy gdy wszyscy zgadzali się z wynikiem, poza tym kogo on dotyczył. Dlaczego tak bardzo lubiliśmy te psychozabawy? Może dlatego, że myśleliśmy, że dzięki nim lepiej poznamy siebie samych. Dzisiaj nie sięgam już  po testy stworzone dla rozrywki, lecz po prawdziwe narzędzia psychometryczne i Was również do tego zachęcam.


Czemu warto poznać siebie?

Czemu warto znać siebie: swój typ osobowości, czy talenty? Oczywiście to jacy jesteśmy wciąż nas fascynuje, ale prawdziwe testy, to o wiele więcej niż ciekawość siebie. Im lepiej znamy siebie i innych tym bardziej efektywnie radzimy sobie z ludźmi i różnymi sytuacjami. Wyniki testu osobowości możesz wykorzystać w codziennych sytuacjach, np.  aby uzyskać czyjeś wsparcie, lub pomoc, aby lepiej zrozumieć czyjeś decyzje, lepiej motywować, zarządzać ludźmi, rozwiązywać konflikty oraz przede wszystkim, aby zrozumieć nasz własny wpływ na innych ludzi.

Jak myślisz, jak dobrze znasz siebie samą? Jeśli chcesz stać się najlepszą wersją samej siebie warto wiedzieć jaka w ogóle jesteś i jakie masz możliwości.

Twoja osobowość decyduje o tym, że niektóre zadania jest Ci wykonać łatwo, a inne trudno. Osobowość powoduje też, że z jednymi ludźmi mamy lepsze relacje, a z innymi gorsze. Jeśli więc masz problemy z planowaniem (może jesteś „czcicielem spontanu”), to być może jest to po prostu kwestia Twojej osobowości. Niektóre rzeczy jesteśmy w stanie do pewnego stopnia kontrolować, ale nie wszystko.

Jeśli przykładowo jesteś introwertykiem masz 3 opcje:

 • Możesz z tym żyć, wybierając zawód i życie społeczne, które jest z tym spójne
 • Możesz zmniejszyć niektóre aspekty tej osobowości zmuszając się do chodzenia na przyjęcia, a potem tłumaczenia znajomym, że niestety musisz przyjęcie opuścić wcześnie
 • Albo możesz próbować aktywnie się zmienić ćwicząc bycie bardziej towarzyskim. Jak wiadomo praktyka czyni mistrza, więc jest szansa, że przy wystarczająco intensywnych ćwiczeniach może Ci się w końcu uda przełamać.

 

Kiedy wychodzimy poza nasze naturalne obszary osobowości zużywamy jednak mnóstwo energii. Dlatego właśnie koncepcja talentów Donalda Cliftona i Edwarda Andersona mówi o tym, aby nie skupiać się na zwalczaniu słabości lecz by doskonalić swoje naturalne talenty.

 

Poznaj swoją osobowość i talenty

Istnieje wiele testów psychometrycznych i z każdego z tych testów możemy dowiedzieć się o sobie wielu użytecznych rzeczy. Jeśli jednak musiałabym wybrać tylko jeden test to poleciłabym  z testów bezpłatnych: MBTI, zaś z odpłatnych: StrengthsFinder.


Test osobowości Myers-Briggs (MBTI)

Jeśli jeszcze nie znasz swojego typu osobowości według testu osobowości Myers-Briggs, to warto go zrobić, ponieważ dzięki jego wynikom możesz poznać siebie, swoje motywacje i zachowania i to w jaki sposób wchodzisz w interakcje z innymi ludźmi.

Ten test oparty jest na typologii osobowości Carla Junga i został zaprojektowany, by mierzyć preferencje w postrzeganiu świata i podejmowaniu decyzji. Autorami testu są Katharine Cook Briggs i jej córka Isabel Briggs Myers. Pierwotnie stworzyły one ten test, aby w czasie drugiej wojny światowej pomóc kobietom zidentyfikować, w jakim rodzaju pracy, charakterystycznej dla czasu wojny, czują się najlepiej i byłyby najbardziej efektywne.

Test Myers-Briggs grupuje pewne cechy w 4 przeciwstawne pary dając w sumie 16 możliwych typów psychologicznych.

4 wymiary preferencji zidentyfikowane przez Junga to:

 1. Ekstrawertyk (E) lub Introwertyk (I) – preferujesz skupienie na świecie zewnętrznym, czy na swoim wnętrzu? Czy energię pobierasz z wewnątrz (z siebie), czy z zewnątrz (od ludzi)?
 1. Intuicyjny (N) lub Realistyczny (S) – wolisz skupiać się na podstawowych informacjach, czy wolisz je interpretować i dodawać im znaczenie?
 1. Kierujący się logiką (T) lub Kierujący się zasadami (F) – Kiedy podejmujesz zasady wolisz najpierw rozważyć ich aspekt logiczny, czy może najpierw patrzysz na ludzi i wyjątkowe okoliczności?
 1. Planujący (J) lub Poszukujący (P) – Kiedy masz sobie radzić ze światem zewnętrznym wolisz wszystko zaplanować, czy wolisz pozostać otwarta na nowe informacje i opcje?

 

Kiedy już zostaną określone Twoje preferencje w każdej kategorii, Twój typ osobowości zostanie wyrażony 4 literowym kodem (np. ENTJ).

Mimo upływu czasu test Myers-Briggs nie stracił na aktualności, ani rzetelności i wydaje mi się, że jest jednym z bardziej popularnych testów osobowości.

Link do darmowego testu on-line znajdziesz w grupie Kobiecego Zarządzania Czasem.

 

StrengthsFinder

Drugi z polecanych przeze mnie testów to StrengthsFinder Instytutu Gallupa. Autorzy (Donald Clifton i Edward Anderson) uważają, że każdy z nas ma inną kombinację talentów. Również sposób w jaki te talenty się przejawiają jest u każdego inny. Test, o którym mowa (w wersji podstawowej) daje Ci informację o Twoich 5 najsilniejszych talentach.

Talenty według Gallupa to rzeczy, które przychodzą ci łatwo i nie wymagają wiele energii. Być może nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, kiedy z nich korzystasz, ponieważ często robisz to automatycznie. Talent może się ujawnić w chwilach przebłysku i nie być świadomie używany. Talenty to jakby wzory myśli, uczuć, zachowań, które mogą zostać wykorzystane w sposób bardzo produktywny i użyteczny. Z drugiej strony, oznacza to również, że talenty mogą zostać użyte także w sposób destrukcyjny.

Wyobraź sobie osobę z talentem analitycznym. Taka osoba analizując harmonogram projektu bez wysiłku jest w stanie odnaleźć mocne, ale i słabe punkty przedsięwzięcia. Pytanie na czym ta osoba się skupia? Czy skupia się na słabych punktach i mówi z rezygnacją, że „to się nie uda”, czy będzie zagrzewać do walki mówiąc „jesteśmy w dobrym położeniu ponieważ znamy słabe punkty projektu, a mając tę wiedzę możemy się przygotować i te punkty wzmocnić”.

Jak widzisz jeśli nie będziesz talentów rozwijać staną się one bezużyteczne. To tak, jakby Radwańska nigdy nie dostała rakiety tenisowej do ręki.

Pewnie zadajesz sobie pytanie czemu, to narzędzie nazywa się StrengthsFinder (Poszukiwacz Mocnych Stron) skoro jego rezultatem jest informacja o 5 talentach. To dlatego, że aby poznać mocne strony musisz najpierw odkryć swoje talenty. Dopiero znając talenty, mamy potencjał do przekucia ich w mocne strony. Talenty są jak ziarno. Nie wystarczy rzucić ziarna, aby coś z niego wzrosło. Trzeba je pielęgnować: nawozić, podlewać i pielić. Jeśli odpowiednio zadbasz o swój talent wzrośnie z niego mocna strona.

Większość ludzi nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, co jest ich mocną stroną, albo co czyni ich tak niesamowitymi. Aby to dostrzec trzeba spojrzeć z perspektywy drugiego człowieka. Jak powiedział Fred („Chłopaki nie płaczą”): „To co dla jednych jest sufitem, dla innych jest podłogą”. A więc to co Ty robisz instynktownie i bez zastanowienia, w innych może wzbudzać prawdziwy podziw. Twój osobisty zestaw mocnych stron jest unikalny i dla innych może być interesujący i fascynujący.

Reasumując, mocne strony to to co robisz regularnie i z łatwością. Mocne strony najczęściej pochodzą od talentów. Z drugiej strony chyba każdy z nas ma jakiś talent, który wcale nie przejawia się jako mocna strona.

Można to sprowadzić do wzoru:

WIEDZA+ UMIEJĘTNOŚCI + TALENT = MOCNA STRONA

Wiedzą jest to, co o czymś wiesz. Wiedzę czerpiemy z książek, doświadczenia, od innych ludzi.

Umiejętności są wiedzą o tym, jak coś zrobić. Można je rozwinąć poprzez praktykę i szkolenia. Przykładowo wiesz jak wiązać buty (umiejetność) – prawdopodobnie nauczyłaś się tego w dzieciństwie poprzez niekończące sie ćwiczenia. Wiesz też, że jeśli nie zawiążesz butów możesz się potknąć i przewrócić (wiedza).

A więc talent stanowi zaledwie 1/3 składu mocnej strony.

Jeśli masz wiedzę i umiejętności w jakiejś dziedzinie np. w tenisie ziemnym, ale brak ci talentu, to możesz ogrywać wszystkich znajomych, ale na olimpiadę nie polecisz.

Najprostszym sposobem na wykonanie testu jest zakupienie książki „StrengthsFinder 2.0” autorstwa Tom’a Rath. W każdym egzemplarzu książki znajduje się kod do ankiety on-line. Ankieta jest w języku polskim, chociaż niestety książka jest tylko w wersji angielskiej. Książka jest dostępna w polskich księgarniach (obecnie kosztuje ok. 80PLN). Po wykonaniu tej ankiety poznasz 5 swoich talentów. Jest również poszerzona wersja ankiety mówiąca o 34 Twoich talentach, ale jej koszt jest już znacznie wyższy (obecnie 89USD).

 

Jak wykorzystać wiedzę o sobie?

Znajomość własnej osobowości pomaga kształtować przyszłość poprzez dawanie Tobie wiedzy o własnych możliwościach. To pozwala Tobie  tak sterować swoją przyszłością w taki sposób, aby znajdować się we właściwych sytuacjach. Osobowość jest środkiem za pomocą którego nawigujemy przez życie i to ona determinuje w jaki sposób przebrniemy przez czekające nas sytuacje życiowe.

Jest co najmniej 10 sposobów na wykorzystanie wiedzy o swoim typie osobowości i talentach:

 1. Ludzie nie są źli – są po prostu inni!

O ile łatwiej współpracować kiedy rozumiemy się wzajemnie. Szczególnie wtedy kiedy często popadasz w konflikt z jakąś osobą, warto dowiedzieć się jakim typem osobowości ona jest. To może wiele wyjaśnić. Przykładowo jeśli w pracy irytuje Cię, że koleżanka, która wiecznie oddaje swoje projekty na ostatnią chwilę, może się okazać, że to wynika z jej osobowości, lub braku talentu do organizacji. A może spierasz się czasem z przyjaciółkami o to czy pójdziecie na kawę, czy szaloną noc do klubu? Być może część z Was jest Ekstrawertykami, a część Introwertykami. Ta wiedza z pewnością poprawiłaby Waszą komunikację i łatwiej doszłybyście do konsensusu.

 

 1. Upewnisz się, że nie oszalałaś.

Wyobraź sobie, że jako jedyna wśród znajomych już we wrześniu kupujesz kalendarz na kolejny rok, nie rozstajesz się z listą rzeczy do zrobienia i z nabożeństwem odhaczasz wykonane zadania. Uwielbiasz swój prowadzony z pietyzmem i kodowany kolorystycznie kalendarz i widząc zdziwiony wzrok chaotycznych, do granic możliwości, przyjaciół myślisz sobie: „Czy to co robię naprawdę jest dziwne?” Otóż nie! Jest to jak najbardziej normalne i Ty też jesteś normalna, po prostu masz pewnie w swoim kodzie „J”, lub po prostu masz talent Aktywator (Activator). Tobie planowanie przychodzi więc z łatwością, podczas gdy dla innych może być czarną magią. Zrób z tego dobry użytek i zorganizuj dla znajomych najlepszą wycieczkę lub przyjęcie!

 

 1. Skuteczniej planujesz cele.

 Znajomość typu osobowości i talentów jest też moim zdaniem bardzo ważna przy wyznaczaniu celów. Jeśli bowiem Twoje cele byłyby niezgodne z Twoim typem osobowości i talentami, to są marne szanse na ich osiągnięcie. Z kolei znając swoje możliwości łatwiej Ci będzie przewidzieć, na którym etapie drogi do celu będziesz potrzebować pomocy, a na którym sama sobie świetnie poradzisz.

Załóżmy, że Twoim celem jest zostać trenerem, albo w ramach rozwoju bloga planujesz zorganizować webinar. Jeśli w Twoim kodzie nie ma „E”, to stoi przed Tobą trudne zadanie. Talenty i osobowość są Twoimi zasobami (dokładnie tak samo jak pieniądze, narzędzia, energia, czy czas). Dlatego warto przyjrzeć się swoim zasobom i na ich podstawie podjąć decyzję o celu.

Nie twierdzę, że Introwertyk nie ma szans na zostanie dobrym trenerem. Jednak z braku jednego zasobu będzie on musiał zainwestować więcej innego elementu np. czasu i energii. Grunt to być tego świadomym i gotowym na takie poświęcenie.

 

 1. Lepiej zarządzasz sobą w czasie.

Czynności spójne z osobowością i talentami wykonujesz instynktownie i bez wysiłku, zatem zużywasz na nie najmniej energii i czasu, a wręcz może Cię to pozytywnie nakręcać i motywować. Analogicznie, te zadania, które nie leżą w Twoim kodzie osobowości lub nie są Twoim talentem, wymagają od Ciebie najwięcej wysiłku.

Warto tak budować swój harmonogram dnia, aby przeplatać czynności spójne z osobowością, z tymi, które spójne z nią nie są. Planując ile czasu potrzebujesz na wykonanie zadania weź pod uwagę, czy zadanie jest zgodne z talentami i osobowością (wystarczy krótszy czas), czy też  nie (zaplanuj więcej czasu).

Jeśli jakieś zadanie totalnie nie współgra z Twoją osobowością, warto nawet zastanowić się nad delegowaniem zadania. Może jest ktoś z kim mogłabyś zamienić się zadaniami?

 

 1. Rozumiesz czemu czujesz się niekomfortowo i możesz temu zaradzić.

Z preferencjami jest tak, że instynktownie wiesz w jakiej sytuacji będziesz się czuła niekomfortowo, chociaż możesz nawet nie wiedzieć z czego ta niechęć wynika. Być może obwiniasz siebie za to, że na imprezie źle czujesz się w tłumie i patrzysz z zazdrością na przyjaciółkę, która zawsze ma wokół wianuszek znajomych (talent WOO). Nawet nie przyjdzie Ci do głowy, że ta przyjaciółka może zazdrościć Ci Twojego talentu analitycznego. Każdy ma inne talenty i inną osobowość. Jeśli je znasz możesz tak sterować swoim życiem, by znajdować się w sytuacjach dla siebie komfortowych i korzystnych. Następnym razem możesz zaproponować wyjście w bardziej spokojne miejsce.

 

 1. Możesz nauczyć się zarządzać swoją energią.

Jak wiesz uwielbiam czytać książki (talent Input), jednak zdałam sobie sprawę, że czytanie książek o tematyce biznesowej powoduje, że moje myśli zaczynają krążyć wokół pracy, gdyż od razu informacje z lektury przekładam w wyobraźni na praktykę i szukam zastosowania dla nowej wiedzy. Kiedy wreszcie zdałam sobie z tego sprawę stwierdziłam, że aby się zrelaksować nie mogę sięgać po książki biznesowe, lecz po jakąś beletrystykę. Im bardziej coś jest oderwane od rzeczywistości tym lepiej.

Jeśli jesteś Introwertykiem Twoją energię może pochłaniać przebywanie w głośnych zatłoczonych miejscach. Ekstrawertyka z kolei taka żywa atmosfera może pozytywnie nakręcać. Zastanów się co pozwala Ci się zrelaksować i co dodaje Ci energii? To bardzo cenna wiedza, którą warto wykorzystać już w weekend.

 

 1. Pokonaj słabości.

Talenty możesz rozwinąć w mocne strony, ale mogą się one przejawiać również w sposób negatywny. Podobnie jest z typami osobowości.

Jednym z moich talentów jest Input (kolekcjonowanie). Przejawia się on u mnie tym, że kolekcjonuję wiedzę. Uwielbiam czytać i szkolić się. Jest to bardzo przydatny talent, ponieważ jak to ostatnio powiedziała moja koleżanka: „zapytaj Małgosię, ona wie wszystko, a jak nie wie, to na pewno powie gdzie szukać”. Co może być złego w talencie polegającym na kolekcjonowaniu wiedzy? Odpowiedź jest prosta: niedosyt. Wciąż chcę mieć tej wiedzy więcej. Kiedy pisałam jakiś tekst, który wymagał researchu, to potrafiłam poświęcić na to wiele długich godzin, ponieważ wszystko wydawało mi się ciekawe i istotne. Moment kiedy poznałam swój talent wszystko zmienił. Wiedząc, że moment poszukiwania wiedzy wiąże się dla mnie z ryzykiem inwestowania zbyt dużej ilości czasu po prostu wyznaczam sobie czas – ile czasu chcę poświęcić na research – i tych ram czasowych się trzymam.

Zidentyfikuj, więc jakie są negatywne/niekorzystne przejawy Twoich talentów i kontroluj je tak, by przerodziły się w mocne strony.

 

 1. Zaplanuj karierę.

Zrozumienie swojego typu osobowości jest kluczowe dla efektywnego zaplanowania kariery już na etapie studiów. Wiedząc co jest Twoim naturalnym talentem i jaki typ osobowości reprezentujesz możesz wybrać taki kierunek i takie przedmioty, które rozwiną Twoje naturalne predyspozycje.

Ludzie często mają problem z odnalezieniem swojej pasji i zdefiniowaniem tego, który rodzaj pracy daje im radość. Typ osobowości jest praktycznym narzędziem do zawężenia pola poszukiwania zawodu do określonych obszarów dopasowanych do naturalnych preferencji i talentów.

Jeśli przykładowo chętnie podejmujesz ryzyko pewnie bez obaw założysz własną firmę, zaś osoba lubiąca porządek i przewidywalność lepiej odnajdzie się jako księgowy.

 

 1. Popraw relacje.

Jeśli znasz swój typ osobowości oraz typy ludzi, którzy Cię otaczają, łatwiej będzie Ci zrozumieć zachowanie swoje i tych ludzi. Zamiast wartościować ich i mówić o nich, że są fajni lub nie, możesz zacząć postrzegać ich zachowania jako naturalną część tego jaki typ osobowości mają.

Parom taka wiedza może pomóc zidentyfikować obszary, w których się różnią i co może powodować konflikty między nimi. Dzięki tej wiedzy łatwiej się wzajemnie zrozumieć. To może również pomóc odkryć jak nawiązać relacje z dziećmi albo mieć empatię i wyrozumienie dla innych członków rodziny.

Przykładowo osoba z „F” w kodzie jest cennym nabytkiem dla każdego zespołu lub rodziny. Ważne dla niej są zasady, jeśli więc w kanonie jej zasad jest harmonia, będzie ona dążyć do utrzymania dobrych relacji w zespole.

Kiedy odkryjesz jakie typy osobowości reprezentują ludzie, którzy Cię otaczają możesz zacząć dostrzegać reguły, swego rodzaju modele tego, jak dana osoba może zareagować w danej sytuacji. To pomaga w budowaniu relacji i daje przewagę, ponieważ rozumiesz wtedy potrzeby innych ludzi na tyle dobrze, by z nimi współpracować.

 

 1. Rozwój osobisty.

Znajomość i zrozumienie własnego stylu osobowości może wesprzeć rozwój osobisty, osiąganie równowagi między sferą zawodową i prywatną (work-life balance), samoświadomości. Mimo, że Twój typ osobowości nie zmienia się  z czasem każda z preferencji może być przydatna na różne sposoby i na różnych etapach życia.

Podobnie jak w koncepcji talentów warto pomyśleć o tym w jaki sposób możesz cechy swojej osobowości przekuć na korzyść.

Przykładowo jeśli Twój kod to ESFJ (Ekstrawertyk-Realistyczny-Kierujący się zasadami-Planujący) to w dzieciństwie pewnie najbardziej wykorzystywane było „E” np. do nawiązywania relacji z rówieśnikami. Być może swoje „S” wykorzystujesz w pracy we wszelkich czynnościach wymagających myślenia analitycznego, np. analiza ryzyka albo słabych punktów w projekcie, badanie i układanie procesów. „F” chyba najbardziej uwydatni się w wychowywaniu dzieci, zaś „J” może być przyczyną dla której Twoi znajomi najbardziej lubią imprezy organizowane przez Ciebie.

 

Jak myślisz jakim typem osobowości jesteś?
Jakie są Twoje talenty?

 


Przydatne linki:

 1. Test osobowości Myers-Briggs (MBTI)
 2. StrengthsFinder
 3. Szczegółowe planowanie, czy spontaniczne działanie?
 4. Tip of the Month: DELEGUJ!
 5. 4 kroki do równowagi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

RelatedPost