Telefon komórkowy nie jest już narzędziem jednofunkcyjnym. Dzisiaj nie mówimy już raczej o telefonach, ale o smart-fonach, które są niczym centrum dowodzenia, skupiające współczesne kanały komunikacyjne: telefon, sms’y, media społecznościowe, e-maile i komunikatory. To bogactwo możliwości powoduje jednak, że telefon często staje się źródłem dystrakcji.

Zgodnie z badaniami w obszarze interruption science (nauka o zakłóceniach) przeciętny pracownik umysłowy przeskakuje między zadaniami co trzy minuty, a raz rozproszony potrzebuje 20 minut by zanurzyć się ponownie w przerwanej czynności. To niewiarygodnie długo. Oznacza to, że 3 utraty skupienia kosztują, aż godzinę bezproduktywności.

Prawda jest taka, że w kwestii telefonu, jesteśmy trochę jak pies Pawłowa. Może się nam wydawać, że mamy silną wolę, która pomoże zignorować pokusę sięgnięcia po telefon, ale wystarczy impuls: dźwięk powiadomienia, czy wibracja, a odruchowo sprawdzamy co to takiego. Co gorsza, kiedy już chwycimy za telefon rzadko kończy się na samym przeczytaniu powiadomienia. Zaczynamy od razu odpisywać, sprawdzać coś, wyszukiwać informacje, czy oglądać śmieszne koty na facebookowej tablicy znajomego. Zupełnie jak z palaczem, który twierdzi, że wypali tylko jednego papierosa, albo z alkoholikiem, który obiecuje wypić tylko jednego drinka. Spójrzmy prawdzie w oczy – czy nam się to podoba czy nie, wiele z nas jest uzależnionych od smartfonów.

Jednak w przeciwieństwie do palenia papierosów, używanie telefonu, może przynieść nam też wiele korzyści. Jako urządzenie mobilne daje nam możliwość korzystania ze swoich możliwości, w drodze do pracy, w autobusie, czy pociągu.

Oto 10 produktywnych rzeczy, które możesz zrobić na swoim telefonie:

 1. Zaplanuj dzień

W drodze do pracy zamiast surfować bez celu po internecie lub grać w gierki możesz przecież zaplanować swój dzień. Zobacz jakie spotkania masz w kalendarzu, gdzie i kiedy musisz być. Sprawdź jak dojechać na spotkanie i przyjmij lub odrzuć zaproszenia na spotkania. Oczywiście nie próbuj tego jeśli prowadzisz samochód.

 

 1. Przejrzyj listę zadań

Aby lista zadań spełniła swoja funkcję, powinnaś mieć ją zawsze pod ręką. Jeśli lubisz rozwiązania cyfrowe najlepszym rozwiązaniem będzie aplikacja w telefonie. Zamiast czytać posty na tablicach znajomych sprawdź, co masz do zrobienia. Może część rzeczy uda się załatwić w drodze do domu (np. kupić bilet miesięczny, odebrać pranie), lub zrobić na komórce (np. spisanie listy zakupów)?

 

 1. Trenuj mózg

Mózg jest trochę jak mięsień, który ćwicząc możesz rozwinąć. Kiedyś na komórkach była gra w  węża, dzisiaj możesz ściągnąć gry, które ćwiczą i rozwijają uwagę, czy pamięć, np. Memorado, czy Lumosity.

 

 1. Zrób zakupy

Zamiast jechać po pracy na zakupy: stać w korku, a potem w kolejce do kasy, zrób zakupy on-line. Dzięki temu możesz zaoszczędzić jakieś dwie godziny (jeśli robisz duże zakupy raz w tygodniu) i nie nadwyrężysz kręgosłupa, bo to nie Ty będziesz dźwigać ciężkie siatki.

 

 1. Zapisz pomysły

Telefon jest świetnym narzędziem do robienia szybkich notatek. Możesz coś podyktować, zapisać, lub sfotografować. Najważniejsze to mieć system przechowywania i procesowania takich notatek. Nie sztuka zrobić zdjęcie plakatu sztuki, na którą chcesz iść, chodzi o to, byś te bilety faktycznie kupiła. Możesz w tym celu użyć aplikacji IFTTT np. aplet wysyłający zdjęcia z określonego folderu na pocztę.

 

 1. Wyczyść skrzynkę odbiorczą

Nie chodzi o to by czytać maile na telefonie, albo pracować po wyjściu z biura. Możesz jednak zajrzeć do swojej prywatnej skrzynki i przeprocesować otrzymane wiadomości (inbox zero): usunąć spam, oznaczyć wiadomości wymagające działania itp.

 

 1. Posłuchaj podcastu, obejrzyj TED

Słuchanie podcastu, oglądanie TEDów lub zaległych webinarów. Pomysł super: jedziesz samochodem czy tramwajem i się rozwijasz, ale pamiętaj by zachować zdrowy rozsądek.

Kiedyś w drodze do i z pracy oglądałam zaległe transmisje. Zdałam sobie jednak sprawę z tego, że jestem strasznie przemęczona. Odkryłam, że dla mojego umysłu oglądanie tych transmisji jest dużym obciążeniem, ponieważ oglądając webinary na tematy biznesowe od razu zastanawiałam się nad tym jak tę wiedzę wykorzystać w praktyce. To dawało poczucie jakbym wciąż była w pracy. To tak jakbyś poszła na szkolenie. Czy po szkoleniu też jesteś zmęczona? Oczywiście, że tak, bo  podczas szkolenia myślisz, analizujesz, przetwarzasz i zapamiętujesz. Dlatego postanowiłam odpuścić i już nie oglądam codziennie webinarów i transmisji. Czasem obejrzę jakiś TED, czasem medytuję, a czasem czytam książkę, ale nie zawsze biznesową (to też jest przez mój umysł odbierane jako praca), lecz taką, która totalnie mnie odpręży.

Zachowaj równowagę: czas podróży można wykorzystać produktywnie (książka biznesowa, podcast), ale chwila odprężenia (obserwacja tego co za oknem, czytanie zabawnej relaksującej książki)  też jest Ci w ciągu dnia potrzebna. Zastanów się czego dzisiaj potrzebujesz bardziej.

 

 1. Zadzwoń do kogoś

Wierz mi lub nie, ale kiedyś telefony służyły tylko do dzwonienia, czemu więc nie wrócić do pierwotnej funkcji tego urządzenia? Idąc na przystanek możesz umówić wizytę lekarską, albo wykonać długo odkładany telefon do rodziny lub kogoś znajomego.

 

 1. Napisz artykuł… lub listę zakupów

Nawet nie wiesz ile moich tekstów powstało w pociągu w drodze do pracy. Kiedy mam pomysł na tekst po prostu wyciągam telefon i zaczynam pisać. Tak powstaje pierwsza wersja, którą potem na komputerze szlifuję i publikuję. Polecam – gigantyczna oszczędność czasu!

Nie prowadzisz bloga? No to zawsze możesz napisać listę zakupów, kiedy już ją uzupełnisz, wystarczy, że prześlesz ją dalej, co znowu jest oszczędnością w stosunku do dyktowania jej mężowi przez telefon.

 1. Nadaj rytm pracy

Produktywność z komórką w ręku, to nie tylko to, co możesz zrobić „w drodze”. Wykorzystaj smartfon do zwiększenia produktywności swojej pracy w biurze. Oto co należy zrobić:

 • ustaw minutnik na 25 minut
 • przełącz telefon w tryb samolotowy i uruchom minutnik
 • skup się na jednym zadaniu, np. odpisz na maila, albo napisz jeden blogowy tekst
 • kiedy minutnik zadzwoni, zrób 5minutową przerwę (na czas przerwy możesz wyłączyć w telefonie tryb samolotowy) – jeśli masz flow możesz wcisnąć przycisk drzemki, ale nie odkładaj swojej przerwy zbyt długo
 • powtórz od początku

Struktura pracy 25/5 (25 pracy i 5 minut przerwy) to nic innego jak metoda Pomodoro. Technika ta oparta jest na wynikach badania neurologicznego, które sugerują, że praca w cyklach: krótki czas (25 minut) wytężonej pracy, po którym następuje przerwa (5 minut), jest najlepszym sposobem dla ludzkiego mózgu, na utrzymanie uwagi i zakończenie zadania. Jeśli chodzi o samą przerwę, najlepiej jest wykorzystać ją na odrobinę ruchu fizycznego: przejść się, przygotować sobie przekąskę, zrobić kilka przysiadów.

Prawda jest taka, że ludzie nie są mocni w wielozadaniowości. Badania w tym temacie są jednoznaczne – pokazują, że jesteśmy do 50% mniej wydajni kiedy próbujemy wykonywać kilka czynności na raz, nie wspominając nawet o większym stresie i braku poczucia spełnienia.

Kiedy następnym razem sięgniesz po telefon, dwa razy zastanów się do czego go użyjesz jeszcze zanim go odblokujesz. Czy będziesz marnować czas surfując po internecie bez celu, czy zrobisz coś produktywnego?

Jakie są Twoje pomysły na produktywne wykorzystanie smartfona?

 

RelatedPost