Urlop najczęściej kojarzy się nam z wakacjami. Dwa tygodnie plaży lub gór, słońca i lodów. Często zapominamy, że drugim okresem obfitującym w urlopy jest czas około świąteczny, który dla odmiany kojarzy się z grzanym winem, kolędami, światełkami, bombkami, zapachem świerku i gorącą czekoladą. Niezależnie od tego kiedy wybierasz się na urlop, aby spełnił on swoją rolę powinnaś na jego czas odciąć się od pracy.

Już za niecały miesiąc wiele osób weźmie przynajmniej parę dni wolnych. Czy rzeczywiście odłączą się one od pracy podczas urlopu? Czy też będą odbierać służbowe telefony, maile i powiadomienia?

 

Historia pewnego urlopu

W tym miesiącu znajoma z pracy wybrała się na dwutygodniowy urlop na Wyspy Kanaryjskie. Jakie było moje zdziwienie, kiedy w trzecim dniu swojego urlopu zaczęła wysyłać do mnie wiadomości e-mail. Podczas dwutygodniowego urlopu w sumie kontaktowała się z biurem jeszcze kilka razy. Co gorsza robiła to zupełnie niepotrzebnie, ponieważ miała wyznaczone zastępstwo, a zdalnie i tak nie była wstanie pomóc. Okazało się, że mimo, że w razie potrzeby ma w telefonie służbowym pocztę, to jednak zdecydowała się wziąć ze sobą służbowy komputer.

 

Nie zupełnie na urlopie

To zdumiewające jak wiele osób tak naprawdę pracuje będąc na urlopie. Czy kiedy bierzesz dni wolne, to naprawdę odpoczywasz? Czy może tak jak wiele osób wciąż sprawdzasz skrzynkę odbiorczą, odpisujesz i odbierasz służbowe telefony?

Kiedy byłam dzieckiem urlop naprawdę był czasem wolnym od pracy. Dlaczego dzisiaj nie jest to takie oczywiste? Wszystkiemu winna technologia. Owszem niektórzy wiedzą jak ją wykorzystać do zwiększenia produktywności, ale na ogół technologia jest po prostu smyczą nie pozwalającą Ci na chwilę wytchnienia.

 

Kiedy jesteś na urlopie – bądź na nim w 100%.

Czy próbowałaś kiedyś, pracując robić jednocześnie coś związanego z odpoczynkiem? Ja owszem. Próbowałam kiedyś przygotować prezentację, oglądając serial. Slajdów przybywało w żółwim tempie i jednocześnie nie pamiętałam połowy fabuły odcinka. Efekt był taki, że wcale nie odpoczęłam, a pracę wykonałam w dwa razy dłuższym czasie. Dlatego niezmiennie powtarzam: Zawsze bądź w 100% skupiona na tym co właśnie robisz! Kiedy pracujesz, to nie zajmuj się sprawami prywatnymi, zaś kiedy odpoczywasz nie zajmuj się pracą! 

Poniżej przedstawiam Ci 8 sposobów, aby wcielić to w życie i odciąć się na urlopie od pracy:

 

  1. PRZYGOTUJ SIĘ DO URLOPU

Dla wielu osób urlop jest stresującym wydarzeniem, ponieważ boją się, że czegoś nie dopilnowały, lub nie dokończyły pewnych spraw. Zamiast rozkoszować się wypoczynkiem z rodziną i przyjaciółmi wciąż obawiają się co zastaną po powrocie, a Ci którzy mają telefony służbowe, nerwowo na nie zerkają. Dlatego przygotowania do urlopu warto zacząć na długo przed jego rozpoczęciem. Jeśli panujesz nad swoimi zadaniami, to nie będziesz myślała o pracy podczas wypoczynku. Sprawdź co powinno być wykonane przed Twoim urlopem i zadbaj o te zadania: wykonaj je, lub deleguj. Dopilnuj, aby nie wykonanie jakiegoś zadania było Twoją świadomą i przemyślaną decyzją. W przeciwnym wypadku myśl o tym może Cię dręczyć i stresować przez cały urlop.

O tym jak przygotować się do urlopu, aby był on niezakłócony przeczytasz TUTAJ.

 

  1. ZNAJDŹ ZASTĘPSTWO

Nikt nie jest niezastąpiony. Najlepiej przekonałam się o tym wtedy, kiedy z dnia na dzień musiałam iść na długotrwałe zwolnienie lekarskie. W ciągu ośmiu godzin przygotowałam notatki i wprowadziłam osobę, która miała przejąć moje zadania. Nie było mnie przez półtora roku, a po moim powrocie firma wciąż istniała i miała się dobrze.

Urlop świąteczny to przecież nie półtora roku, więc tym bardziej uda Ci się znaleźć kogoś kto zajmie się pod Twoją nieobecność najważniejszymi sprawami. Pamiętaj aby o zastępstwo poprosić osobę kompetentną. Zostaw jej wszystkie niezbędne wskazówki i informacje. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o efektywnym delegowaniu kliknij TUTAJ.

 

  1. WYŁĄCZ POCZTĘ W TELEFONIE

Większość znanych mi osób korzysta z poczty elektronicznej na telefonie. Jednak na urlopie raczej nie potrzebujesz zdalnego dostępu do poczty. W końcu miałaś odciąć się od pracy i wypocząć. Na odległość i tak niewiele zdziałasz. Jeśli powierzyłaś zastępstwo osobie kompetentnej, to nie ma potrzeby jej sprawdzać. Mogłoby to tylko zaszkodzić Waszej relacji i zaburzyć Twój wypoczynek.

Oprzyj się pokusie czytania maili niezależnie od miejsca i czasu.

  1. (JEŚLI MUSISZ) SPRAWDZAJ POCZTĘ NIE CZĘŚCIEJ NIŻ RAZ DZIENNIE

Jeśli już musisz sprawdzać pocztę ustał konkretną porę i sprawdzaj pocztę tylko raz dziennie. To powinno wystarczyć by być na bieżąco.

Jeśli zgodnie z moją sugestią ustaliłaś kto Cię będzie zastępował, to koniecznie zamieść informację na ten temat w autoodpowiedzi. Jeśli sprawa jest pilna, to nadawca skontaktuje się z osobą, która Cię zastępuje. Jeśli tego nie zrobi, to znaczy, że sprawa może poczekać do Twojego powrotu, dlatego naprawdę nie ma potrzeby zaglądać do poczty.

 

  1. USTAL OCZEKIWANIA

Równie ważne jak samo znalezienie zastępstwa jest ustalenie oczekiwań. Poinformuj tę osobę w jakie dni Cię nie będzie, jak w wyjątkowych sytuacjach można się z Tobą skontaktować i co rozumiesz przez „wyjątkowe sytuacje”.

Zostaw notatki, aby w razie pytań nie trzeba było od razu się z Tobą kontaktować i powiedz w jakiego rodzaju kontaktu oczekujesz (np. telefon, mail, sms itp.).

Ponieważ na urlopie dążę do całkowitego odcięcia, nie czytam przychodzących w tym czasie wiadomości. Umawiam się, że gdy kontakt ze mną jest niezbędny, to wysyła się do mnie sms. W tej wiadomości może być prośba o odpisanie na jakiegoś maila (tylko wtedy zaglądam do poczty i odpisuję tylko na wskazaną wiadomość), zapytanie, na które wystarczy, że odpowiem sms’owo, lub prośba o kontakt telefoniczny.

Dzięki temu ja sama wybieram najlepszy moment na udzielenie odpowiedzi. Nie zawsze bowiem będąc na urlopie mamy dobre warunki, by przeprowadzić rozmowę telefoniczną, albo by się skupić nad sformułowaniem odpowiedzi.

 

  1. WYŁĄCZ POWIADOMIENIA

Jeśli jeszcze nie wyłączyłaś powiadomień w telefonie, to najwyższy czas to zrobić. Nawet wtedy, kiedy nie jesteś na urlopie telefon nie powinien Cię na bieżąco informować o przychodzących mailach, czy nowinkach na Facebooku. Sama decyduj o tym kiedy będziesz czytać wiadomości, albo wchodzić na media społecznościowe. Nie pozwól by powiadomienia zarządzały Twoim czasem.

 

  1. FILTRUJ POŁĄCZENIA PRZYCHODZĄCE

Kiedy telefon dzwoni bardzo trudno oprzeć się i go nie odebrać. Jednak, kiedy jesteś na urlopie powinnaś filtrować wszystkie połączenia przychodzące. To że telefon dzwoni wcale nie oznacza, że musisz go odebrać. Od tego jest poczta głosowa. Nawet z pozoru niewinne telefony mogą przerodzić się długie rozmowy lub stać się źródłem stresu.

 

  1. ZAAKCEPTUJ NIEPRZEWIDZIANE WYDARZENIA

Choćbyś nie wiem jak dobrze przygotowała wszystko przed urlopem i zapewniła sobie kompetentne zastępstwo, może się przecież zdarzyć, że pojawi się jakaś nieprzewidziana komplikacja. Nie obwiniaj siebie i nie stresuj się tym. W końcu jesteś na urlopie, który należy Ci się jak psu buda! Jeśli jest taka potrzeba, to pomóż zespołowi na tyle na ile jesteś w stanie po czym wróć do rodziny i przyjaciół.

Chyba każdemu zdarzyło się kiedyś za kogoś „gasić pożar”, który wybuch podczas czyjejś nieobecności.

Aby w pełni się odłączyć musisz czasem odpuścić i nie przejmować się każdą sytuacją.

 

Wyłącz się w czasie wolnym

Tak jak po pracy nie powinnaś zajmować się sprawami służbowymi, tak samo urlop jest Twoim czasem wolnym od pracy. Jego celem jest odpoczynek od pracy. Jeśli się nie odetniesz to wrócisz do pracy tak samo zmęczona i w dodatku sfrustrowana, bo przecież byłaś na urlopie, a nic nie skorzystałaś. Szczególnie ważne są te dni wolne, które bierzemy w okresie świątecznym. Często bowiem zamiast skupić się na tym co naprawdę ważne: na rodzinie, wspólnym czasie i zabawie, poświęcamy ten czas na bieganie za prezentami, gotowanie i sprzątanie. Twoja rodzina nie zapamięta tego, czy miałaś czyste okna i ile potraw stało na stole. W pamięć zapadną emocje i atmosfera jaka towarzyszyła wspólnie spędzonym dniom.

 

Czy potrafisz się odciąć od pracy kiedy jesteś na urlopie?

RelatedPost