Dożyliśmy czasów, w których każdy stał się fotografem-amatorem. Już prawie każdy człowiek żyjący w kraju rozwiniętym ma w swojej kieszeni aparat fotograficzny wbudowany w smartfona. Ale czy zdajesz sobie sprawę z potencjału tej funkcji?

Do czego wykorzystujesz aparat wbudowany do smartfona? Pewnie fotografujesz nim rodzinę, albo cykasz sobie selfie (^_-). Pewnie nawet nie myślisz o wbudowanym do smartfona aparacie jak o narzędziu zwiększającym produktywność. Tymczasem właściwie użyty smartfon może zwiększyć Twoją produktywność. Już sama funkcja aparatu może znaleźć wiele praktycznych zastosowań:

1
Sfotografuj notatki

Zamiast notować podczas spotkania, możesz na koniec zrobić zdjęcie tablicy lub flipchartu z notatkami. Dzięki temu będziesz mogła skupić się na udziale w spotkaniu, a nie na przepisywaniu. Osobiście uwielbiam notować, ponieważ wspomaga to proces zapamiętywania, jeśli jednak nie są to informacje, które należy zapamiętać, tylko np. efekt burzy mózgów, to śmiało skorzystaj z aparatu.

Kluczowe w tym przypadku jest porządkowanie sfotografowanych notatek. Ułóż swój własny system spójny z osobistym sposobem działania i używanymi narzędziami. Możesz sfotografowane notatki od razu wysłać na pocztę służbową, by po odebraniu wiadomości przerzucić zdjęcia do właściwego folderu, lub wydrukować. Możesz ten proces zautomatyzować ustawiając w aplikacji IFTTT aplet automatycznie przesyłający zdjęcia z danego folderu.

2
ZAPAMIĘTAJ SZCZEGÓŁY

Kończy Ci się pomadka? Zrób zdjęcie naklejki z numerem/nazwą koloru. Podoba Ci się jakiś mebel? Sfotografuj etykietę z wymiarami i nazwą modelu. Widzisz ciekawą książkę – zrób zdjęcie okładki, by potem znaleźć najlepszą ofertę.

Jest to szybsza metoda niż zapisanie na karteczce szczegółów, no i nie grozi zgubieniem, co jest nietrudne w przypadku świstka papieru. Jeśli Twoja aplikacja z listami zadań ma taką funkcję, możesz od razu podpiąć zdjęcie pod listę zakupów (możesz wykorzystać Evernote, czy OneNote). Istnieje również szereg aplikacji z powiadomieniami, pod które możesz podpiąć wybrane zdjęcie, np. Remind me photos PhotoNote, ImageToDo, Look.

 

3
Zaplanuj podróż

Kiedy jesteś w podróży pojawia się wiele drobnych rzeczy wymagających zapamiętania. Wspomóż się aparatem. Bilety, czy karty pokładowe w dzisiejszych czasach możesz mieć w telefonie, czemu nie trzymać w nim pozostałych informacji, np. numer pokoju hotelowego, miejsce parkingowe, mapka dojazdu na miejsce spotkania. W tym celu możesz stworzyć odrębny folder ze zdjęciami, lub zdjęciami i notatkami w aplikacji typu Evernote, czy OneNote, możesz też przygotować tablicę w Trello, gdzie każda zakładka będzie zawierała informacje dotyczące każdego dnia podróży.

4
Zeskanuj dokumenty

Dzięki połączeniu aparatu i aplikacji skanującej możesz w każdych warunkach zeskanować dokument. Kilkakrotnie korzystałam z tej funkcji w momencie, kiedy będąc „na mieście” wymagano ode mnie kopii jakichś dokumentów. Zamiast szukać punktu ksero wystarczyło zeskanować dokument i przesłać go na e-mail w formacie pdf.

5
Zasięgnij porady

Kiedy wstąpię do sklepu i nie jestem przekonana do jakiegoś zakupu, to robię zdjęcie i wysyłam je do właściwej osoby (eksperta w danej dziedzinie) z pytaniem o radę. Nie tracę wtedy czasu na szczegółowy opis przedmiotu, a dzięki odpowiedzi mojego eksperta mogę podjąć decyzję od razu i nie tracę czasu na ewentualny zwrot.

Pozwól smartfonowi zapamiętać szczegóły – dzięki temu Ty nie musisz obciążać swojej pamięci.

Czy masz swój ulubiony sposób na produktywne wykorzystanie smartfonowego aparatu?

RelatedPost