Dożyliśmy czasów, w których każdy stał się fotografem-amatorem. Już prawie każdy człowiek żyjący w kraju rozwiniętym ma w swojej kieszeni aparat fotograficzny wbudowany w smartfona. Ale czy zdajesz sobie sprawę z potencjału tej funkcji?

Do czego wykorzystujesz aparat wbudowany do smartfona? Pewnie fotografujesz nim rodzinę, albo cykasz sobie selfie (^_-). Pewnie nawet nie myślisz o wbudowanym do smartfona aparacie jak o narzędziu zwiększającym produktywność. Tymczasem właściwie użyty smartfon może zwiększyć Twoją produktywność. Już sama funkcja aparatu może znaleźć wiele praktycznych zastosowań:

1
Sfotografuj notatki

Zamiast notować podczas spotkania, możesz na koniec zrobić zdjęcie tablicy lub flipchartu z notatkami. Dzięki temu będziesz mogła skupić się na udziale w spotkaniu, a nie na przepisywaniu. Osobiście uwielbiam notować, ponieważ wspomaga to proces zapamiętywania, jeśli jednak nie są to informacje, które należy zapamiętać, tylko np. efekt burzy mózgów, to śmiało skorzystaj z aparatu.

Kluczowe w tym przypadku jest porządkowanie sfotografowanych notatek. Ułóż swój własny system spójny z osobistym sposobem działania i używanymi narzędziami. Możesz sfotografowane notatki od razu wysłać na pocztę służbową, by po odebraniu wiadomości przerzucić zdjęcia do właściwego folderu, lub wydrukować. Możesz ten proces zautomatyzować ustawiając w aplikacji IFTTT aplet automatycznie przesyłający zdjęcia z danego folderu.

2
ZAPAMIĘTAJ SZCZEGÓŁY

Kończy Ci się pomadka? Zrób zdjęcie naklejki z numerem/nazwą koloru. Podoba Ci się jakiś mebel? Sfotografuj etykietę z wymiarami i nazwą modelu. Widzisz ciekawą książkę – zrób zdjęcie okładki, by potem znaleźć najlepszą ofertę.

Jest to szybsza metoda niż zapisanie na karteczce szczegółów, no i nie grozi zgubieniem, co jest nietrudne w przypadku świstka papieru. Jeśli Twoja aplikacja z listami zadań ma taką funkcję, możesz od razu podpiąć zdjęcie pod listę zakupów (możesz wykorzystać Evernote, czy OneNote). Istnieje również szereg aplikacji z powiadomieniami, pod które możesz podpiąć wybrane zdjęcie, np. Remind me photos PhotoNote, ImageToDo, Look.

 

3
Zaplanuj podróż

Kiedy jesteś w podróży pojawia się wiele drobnych rzeczy wymagających zapamiętania. Wspomóż się aparatem. Bilety, czy karty pokładowe w dzisiejszych czasach możesz mieć w telefonie, czemu nie trzymać w nim pozostałych informacji, np. numer pokoju hotelowego, miejsce parkingowe, mapka dojazdu na miejsce spotkania. W tym celu możesz stworzyć odrębny folder ze zdjęciami, lub zdjęciami i notatkami w aplikacji typu Evernote, czy OneNote, możesz też przygotować tablicę w Trello, gdzie każda zakładka będzie zawierała informacje dotyczące każdego dnia podróży.

4
Zeskanuj dokumenty

Dzięki połączeniu aparatu i aplikacji skanującej możesz w każdych warunkach zeskanować dokument. Kilkakrotnie korzystałam z tej funkcji w momencie, kiedy będąc „na mieście” wymagano ode mnie kopii jakichś dokumentów. Zamiast szukać punktu ksero wystarczyło zeskanować dokument i przesłać go na e-mail w formacie pdf.

5
Zasięgnij porady

Kiedy wstąpię do sklepu i nie jestem przekonana do jakiegoś zakupu, to robię zdjęcie i wysyłam je do właściwej osoby (eksperta w danej dziedzinie) z pytaniem o radę. Nie tracę wtedy czasu na szczegółowy opis przedmiotu, a dzięki odpowiedzi mojego eksperta mogę podjąć decyzję od razu i nie tracę czasu na ewentualny zwrot.

Pozwól smartfonowi zapamiętać szczegóły – dzięki temu Ty nie musisz obciążać swojej pamięci.

Czy masz swój ulubiony sposób na produktywne wykorzystanie smartfonowego aparatu?

Przeczytaj również

OD INSPIRACJI DO PUBLIKACJI, CZYLI JAK UCZYNIĆ BLO... Kiedy półtora roku temu zakładałam bloga wyobrażałam sobie, że blog jest czymś miedzy publicznym pamiętnikiem a zabawą w pisarza. Pomyślałam sobie: ma...
TIP OF THE MONTH: GUMOWA KACZUSZKA DO ZADAŃ SPECJA... Czy Ty też tak masz, że nie mogąc znaleźć rozwiązania jakiegoś problemu szukasz pomocy u współpracowników lub domowników? Zaczynasz opisywać im proble...
3 NAWYKI, KTÓRE ZAOSZCZĘDZĄ TWÓJ CZAS Czy budzisz się rano zestresowana, myśląc o wszystkim co jest na Twojej liście zadań? Czy wychodząc z biura po 8 godzinach pracy przestajesz o niej my...
7 RZECZY, KTÓRE MOŻESZ ZROBIĆ W 15 MINUT Dzisiaj z wizytą wpadła do mnie przyjaciółka. Tuż przed umówioną godziną zadzwoniła, żeby poinformować mnie, że spóźni się 15 minut. Postanowiłam to w...