Od trzech lat sezon świąteczny jest dla mnie szczególnie intensywny. Chyba każdy rodzić pragnie spełnić prezentowe marzenia swoich dzieci i stworzyć niepowtarzalną rodzinną atmosferę. Dla mnie dodatkowo grudzień, to miesiąc urodzin mojej córki oraz wzmożonej pracy w firmie męża, a co za tym idzie lwia część wigilijno-prezentowo-urodzinowych przygotowań spoczywa na mojej głowie.
Jeśli pracujesz w dużej firmie być może już wypisałaś świąteczny urlop. O ile odpowiednio się przygotujesz masz szanse porządnie wypocząć i cieszyć się rodziną. Jeszcze nie jest za późno by skorzystać ze sprawdzonych sposobów na przygotowanie się do urlopu (przeczytasz o tym TUTAJ i TUTAJ). Właściciele swoich biznesów  mają jednak nieco inną sytuację i to właśnie im dedykuję dzisiejszy wpis, w którym dzielę się kilkoma praktycznymi sposobami na to, by zmniejszyć świąteczny stres, tak abyś mogła się skupić na tym co jest najważniejsze.

  1. Co naprawdę musisz zrobić? 

Nie lubię zostawiać „otwartych pętli” (czyli niedokończonych spraw). Przez to przed urlopami (tymi świątecznymi też) mam poczucie, że  muszę zrobić WSZYSTKO. 31 grudnia nie jest jakąś magiczną datą. To nie jest termin zakończenia wszystkich podjętych przez Ciebie prac. Nazajutrz też jest dzień. Zastanów się, które zadania faktycznie muszą być wykonane przed Twoim świątecznym urlopem, a co możesz przełożyć na później. Wypoczynek wpływa korzystnie na kreatywność, dlatego jest duża szansa, że po urlopie podejdziesz do zadań ze świeżym spojrzeniem, kreatywnością i energią, których teraz może Ci już brakować.

 

 

  1. Zrób sobie „dni wolne od klientów”

Osoby mające swoje firmy mają dwie role. Po pierwsze jesteś po to by służyć swoim klientom: odpisujesz na ich zapytania, pakujesz, wysyłasz, realizujesz zlecenia. W tym biegu może brakować czasu na ciekawe i kreatywne projekty, które mogłyby przyczynić się do wzrostu i rozwoju Twojego biznesu. O swoich „dniach bez klienta” pomyśl jak o dniach troski o swój biznes. Pomyśl jak chcesz rozwijać swój biznes i przystąp do działania. Jak często powinnaś wpisać w kalendarz takie dni? Tak często jak tego potrzebujesz Ty i Twój biznes.

 

  1. Znaj swoją misję i cel

Wiedz dokładnie co robisz, w jakim celu, jaki wywierasz wpływ i jaka jest Twoja wizja na przyszłość. Brzmi dziwnie? Podziękujesz mi, kiedy ciotka Krystyna weźmie Cię w krzyżowy ogień pytań: „Dlaczego rzuciłaś tę świetnie płatną pracę? To była dobrze prosperująca i stabilna firma! Prowadzenie swojego biznesu jest nieprzewidywalne!”.

Jeśli jesteś zadowolona z tego czym się zajmujesz, znasz swoją misję i wiesz jaką wartość dajesz swoim klientom, to łatwiej Ci będzie odeprzeć zarzuty i zachować pozytywne samopoczucie przy świątecznym stole.

 

  1. Zakończ tyle projektów ile Ci się uda jeszcze przed urlopem

    Jak już kiedyś napisałam im mniej masz otwartych pętli, tym spokojniejsza jesteś. Zamknij więc maksymalnie dużo spraw, by nie zaprzątały Ci głowy podczas Świąt. Jeśli czegoś nie zrobisz, to niech to będzie Twoja świadoma decyzja, podjęta w oparciu o realne możliwości: Odkładam bo mogę sobie na to pozwolić bez negatywnych konsekwencji.

 

  1. Ustaw autoodpowiedź.

Być może w czasie Świąt napisze do Ciebie klient. Jeśli uprzedzisz klientów, że nie będzie Ciebie w pracy w Święta, ludzie będą musieli to uszanować. Jedyne co musisz zrobić, to postawić sprawę jasno.
Dwa tygodnie przed urlopem mam w zwyczaju zmianę stopki. Ta zmiana polega na dodaniu wyrazistym kolorem informacji o planowanej długiej nieobecności. Dzięki temu osoby, którym zależy na załatwieniu czegoś ze mną jeszcze przed urlopem wiedzą ile mają na to czasu.
W dniu rozpoczęcia urlopu ustawiam autoodpowiedź. Pójdź o krok dalej i wyłącz pocztę w telefonie, albo przynajmniej powiadomienia o przychodzących wiadomościach (o ile już tego nie zrobiłaś po lekturze TEGO tekstu). Jako użytkownik iPhone podpowiadam, że możesz wyłączyć powiadomienia w ustawieniach (ustawienia → powiadomienia → mail). Wyłącz powiadomienia, by nie widzieć liczby przychodzących wiadomości, kiedy grasz z rodziną w planszówki, czy siedzisz z mężem przed kominkiem z kieliszkiem grzańca.

A co Ty zrobisz, by odpocząć od swojego biznesu w te Święta?

 

 

 

RelatedPost