Uwielbiam robić coś po raz pierwszy. Jestem wtedy w 100% uważna i skupiona na nowym zadaniu. Wszystkiemu się przyglądam, chłonę i analizuję. Kiedy pierwszy raz  odwiedzam jakieś miejsce, próbuję nowego dania, czy pierwszy raz uprawiam jakiś sport, to jestem podekscytowana i zaciekawiona. Inaczej jednak wszystko wygląda, kiedy nowością jest zadanie, które muszę wykonać w pracy. Są osoby, które traktują nowe zadania zawodowe, jak kolejne ekscytujące wyzwania, na innych poczucie braku doświadczenia, wiedzy, czy kompetencji może działać w takich sytuacjach paraliżująco.

Robienie czegoś po raz pierwszy, na ogół stanowi wyzwanie. Dopóki nie zaczniesz, nie dowiesz się jakim trudnościom i wyzwaniom przyjdzie Ci stawić czoła. Dodatkowo brak doświadczenia powoduje, że trudno jest trafnie oszacować czas potrzebny na wykonanie nowego zadania. Te wszystkie rzeczy nie stanowią większego problemu w przypadku zadań nieograniczonych datą końcową. Jednak w sytuacjach zawodowych, może być przyczyną dużego stresu.

 

Pierwszy raz trwa najdłużej

O wykonywaniu zadania po raz pierwszy można z pewnością powiedzieć 3 rzeczy.

Pierwszy raz:

  1. Trwa najdłużej – Dobrą zasadą jest przyjąć, że nowe zadanie zajmie 3 razy więcej czasu niż pierwotnie zakładałaś. Ludzie ogólnie mają problem z trafnym szacowaniem czasu potrzebnego na wykonanie jakieś czynności. W przypadku nowych zadań, nawet trudno wymagać takiej trafności.
  2. Jest najtrudniejszy – Dopóki czegoś nie zrobisz, nie dowiesz się czego możesz się spodziewać. Możesz napotkać trudności, o których nigdy byś nie pomyślała. Możesz odczuwać presję, duży stres i dyskomfort, ale jeśli lubisz stawiać czoła wyzwaniom, to te trudności będą na Ciebie działaś mobilizująco.
  3. Wymaga praktyki – Dopóki sama (własnymi rękoma) nie wykonasz nowego zadania, nie rozwiniesz umiejętności niezbędnych do prawidłowego wykonania tego zadania w przyszłości. To co za pierwszym razem zajęło Ci 2 godziny, być może dzisiaj wykonujesz w zaledwie 30 minut, ale do tego dochodzi się praktyką.

 

Niezależnie od tego, czy chodzi o przygotowanie prezentacji w pracy, czy jakieś zadanie domowe, ludzie notorycznie mają problem z niedoszacowaniem wymaganego czasu. Ile razy miałaś taką sytuację, że myślałaś, że uwiniesz się w godzinę, a potem ślęczałaś nad zadaniem przez pół dnia, bo okazało się, że brak Ci narzędzi, lub materiałów, albo, że po prostu wszystko trzeba zacząć od początku?

 

Na pierwszy raz można się przygotować

Jak możesz przygotować się na to, co jest nieznane? Nie jest to łatwe, ale mam dla Ciebie kilka wskazówek:

  • Przygotuj się i planuj

Przeanalizuj, co może być Ci potrzebne. Wyposaż się w instrukcje, materiały, narzędzia – miej wszystko co niezbędne pod ręką. Nawet niewielkie przygotowania pozwolą zminimalizować ryzyko, że zabraknie Ci materiałów, czy danych.

  • Zapomnij o perfekcjonizmie

Nigdy nie ukończysz nowego zadania, jeśli będziesz je co chwila dopieszczać. Od czegoś musisz przecież zacząć, a nie mając wystarczającej wiedzy, czy doświadczenia możesz nawet nie wiedzieć, jak powinno wyglądać perfekcyjnie wykonane zadanie, albo po prostu możesz jeszcze nie posiadać niezbędnych dla doskonałego rezultatu kwalifikacji. Zrób zadanie najlepiej jak potrafisz, ale nie biczuj się jeśli popełnisz jakiś błąd. Następnym razem będziesz wiedziała, co możesz poprawić.

  • Zakasaj rękawy

Jeśli coś musi zostać wykonane po raz pierwszy, zrób to sama. Zakasaj rękawy i weź się do roboty. Jest to najlepsza metoda nauki, a to za sprawą pamięci. Najlepiej zapamiętujemy to, co robiliśmy, czego doświadczyliśmy. W zależności od zadania pomocna może być pamięć autobiograficzna (pamięć odnosząca się do własnej przeszłości), a czasem nawet pamięć mięśniowa (automatyzacja czynności motorycznych).

  • Poradź się

Szukaj wskazówek u osób, które już to robiły. Jeśli uda Ci się dotrzeć do eksperta w tej dziedzinie, będziesz mogła pozyskać najlepsze wskazówki. Jeśli nikogo takiego nie znasz, to poszukaj rady w Internecie. Może znajdziesz instrukcję na youtube, lub w jakimś artykule?

  • Skończ przed czasem

Zacznij robić to zadanie już teraz. Skoro trudno Ci przewidzieć trudności, które mogą Cię spotkać, załóż sobie odpowiednio długi czas na wykonanie zadania.

  • Zostaw sobie bufor czasowy

Najprawdopodobniej nowe zajęcie zajmie Ci więcej czasu niż sądzisz. Zapewnij więc sobie bufor czasowy. Zaplanuj na to zadanie więcej czasu niż początkowo zakładałaś. Może będziesz musiała co chwila do kogoś dzwonić, by się skonsultować, lub będziesz potrzebowała czasu  na zrobienie research’u.

 

Następnym razem robiąc coś po raz pierwszy zaplanuj na to więcej czasu. Może się przecież zdarzyć, że potkniesz się na najprostszym zadaniu. Tak właśnie zdobywa się umiejętności i podnosi kompetencje – ucząc się poprzez doświadczenie, wykonując nowe zadania. To co zajęło Ci godzinę za pierwszym razem, w przyszłości może zająć Ci zaledwie 20 minut. Dzięki temu pierwszemu doświadczeniu, w przyszłości będziesz wiedziała jakich nakładów wymaga to zadanie. Kto wie może okaże się ono Twoim ulubionym.

 

Jakie zadanie ostatnio wykonałaś po raz pierwszy?

Czy zajęło Ci więcej czasu niż przypuszczałaś?

 

 

RelatedPost