Życie pełne jest dystraktorów odwracających naszą uwagę od głównego celu. Telefony i wpadające do skrzynki odbiorczej maile powodują, że realizujemy cudze cele i projekty, zaniedbując własne. Jak więc przenieść uwagę i koncentrację na ten jeden najważniejszy cel i w końcu go zrealizować?


Jest kilka metod na zwiększenie skupienia na projekcie, jak chociażby zniwelowanie rozpraszaczy, czy po prostu użycie narzędzia jakim jest „lista rzeczy, których nie zrobię”. Ale aby odnieść sukces, należy połączyć powyższe narzędzia z metodą 90-90-1 wymyśloną przez Robin’a Sharma.

Metoda 90-90-1 nie wymaga żadnych narzędzi. Jedyne co będzie Ci potrzebne to silna wola. Metoda ta opiera się bowiem na wykształceniu nawyku pracy zgodnie z zasadą:

przez 90 dni,
poświęć pierwsze 90 minut każdego dnia roboczego
na 1 najważniejszy cel.


Tylko tyle i aż tyle, bo aby to zrealizować, być może będziesz musiała wcześniej się budzić, lub zmienić swój harmonogram dnia (np. skrócić poranne czynności niezbędne do rozpoczęcia pracy, lub zmienić ich kolejność).

Kluczowe w tej zasadzie jest słowo PIERWSZE. To nie może być jakiekolwiek 90 minut z każdego dnia roboczego, lecz dokładnie 90 PIERWSZYCH minut od momentu obudzenia. Dlaczego? Ponieważ Sharma tworząc tę metodę postanowił wykorzystać naturalny sposób funkcjonowania naszego mózgu.

Amerykański psycholog Ron Friedman odkrył, że 3 pierwsze godziny dnia są najcenniejszym czasem dla maksymalizacji produktywności. Po pierwsze badania potwierdzają, że mózg, a dokładnie kora przedczołowa, jest najbardziej aktywna i gotowa do kreatywnych działań natychmiast po przebudzeniu. Po drugie, badania naukowe związane z siłą woli i samokontrolą potwierdzają, że najwięcej energii i najsilniejszą wolę, mamy natychmiast po przebudzeniu. Analogicznie im więcej czasu minie od przebudzenia, tym trudniej jest Ci być konsekwentną. Zatem najlepszą porą na pracę są trzy pierwsze godziny po przebudzeniu. Sharma tworząc swoją metodę był jednak wyrozumiały i zachęca do efektywnego wykorzystania chociaż półtorej godziny z tych magicznych 3.

A dlaczego masz pracować w ten sposób akurat przez 90 dni? Ideą metody 90-90-1 jest wykształcenie nawyku. Zgodnie z badaniem opisanym w European Journal of Social Psychology, aby wykształcił się nawyk potrzebujemy około dwóch miesięcy (dokładnie średnio 66 dni). Sharma dla pewności postanowił dodać do tego  jeszcze jeden miesiąc, aby nawyk był naprawdę dobrze „ukorzeniony”.

Nie zaczynaj więc dnia od przeglądania Facebookowej tablicy, lub sprawdzania maila, lecz poświęć swoje najlepsze 90 minut dnia na zrobienie czegoś naprawdę wartościowego.

Jak wykorzystujesz swoje pierwsze 90 minut dnia?

 


Jeśli chcesz się dowiedzieć jak “ogarnąć” kilka projektów naraz obejrzyj transmisję na ten temat w grupie Kobiecego Zarządzania Czasem:

https://www.facebook.com/groups/1626773080904881/files/

 

RelatedPost