Dzisiaj wpadłam tylko na chwilę, żeby podsunąć Wam pomysł na zajęcie dziecka (6 lat+) i tym samym wygospodarowanie dla siebie wolnej chwili w Nowy Rok.

Proponuję wyznaczyć dziecku zadanie przeprowadzenia ankiety podsumowującej rok. Niech napisze, co ważnego wydarzyło się w tym roku, jakie miejsca odwiedziło, ulubiony kolor, danie itp. To od Ciebie zależy ile i jakich pytań będzie zawierała ankieta.
Niech dziecko wcieli się w reportera i przepyta członków rodziny, a na koniec samo odpowie na pytania.
W zależności od wieku dziecka i przygotowanej ankiety czas wykonania zadania może być różny, ale myślę, że możesz zyskać 30 minut do godziny wolnego czasu, który możesz wykorzystać jak dusza zapragnie.
Jeśli nie masz pomysłu na pytania ankiety, pod tekstem znajdziesz przykładowe ankiety do ściągnięcia.

Wypełnioną przez dziecko ankietę, możesz zachować na pamiątkę, by za parę lat zobaczyć  jak zmieniła się moda lub preferencje dziecka. Jest to dobra alternatywa dla prowadzenia dzienników na temat rozwoju dziecka. Ja z trudem wypełniłam do końca tzw. Album maluszka. Wadą tego typu książek jest to, że trzeba często po nie sięgać. Kiedy ma się milion innych priorytetów jest to trudne. Zaś podsumowanie roku robisz tylko raz na 365 dni i w dodatku możesz to delegować na swojego małego pomocnika. Możecie też usiąść całą rodziną i wypełnić ankietę wspominając miniony rok i najlepsze jego momenty.

W zeszłym roku wypełniałam ankietę dotyczącą naszej rodziny, ale ponieważ właśnie przeżywam fascynację notatkami wizualnymi, w tym roku zdecydowałam się na podsumowanie w formie graficznej.

Przygotowanie grafiki wymaga trochę czasu, ale jak już raz zapiszesz sobie szablon, to w przyszłym roku będzie łatwiej. Przy użyciu darmowych programów takich jak easel.ly, czy piktochart.com z łatwością przygotujecie fajną grafikę podsumowującą wasz rok.

Jeśli spodobał Ci się pomysł na wypełnienie ankiety podsumowującej rok zapraszam do zabawy.

W tajnej bibliotece (tylko dla zapisanych na newsletter) znajdują się przykładowe ankiety.

 

 Miłej zabawy i efektywnego Nowego Roku!

RelatedPost