Ostatnio coraz modniejsze stało się czytanie biografii ludzi, którzy odnieśli sukces. Co więcej w dzisiejszych czasach wcale nie musimy czekać, aż zostanie wydana książka, ponieważ coraz łatwiej jest dotrzeć do wywiadów publikowanych w Internecie.

Droga do sukcesu osoby, której nie znamy, często wydaje nam się prosta i nieskomplikowana. To dlatego, że słyszymy o tej osobie dopiero wtedy, kiedy już osiągnęła sukces. Jednak każdy kto odniósł sukces ma za sobą z pewnością wiele prób i błędów, oraz zmian strategii i to one wszystkie doprowadziły go w końcu do celu.

Zauważyłam, że w wielu biografiach ludzi sukcesu można odnaleźć kilka łączących ich charakterystycznych strategii działania. Nazwałam je faktorami sukcesu. Są to:

 1. Priorytety
 2. Monotasking
 3. Zapisywanie pomysłów
 4. Medytacja
 5. Kontrolowanie czasu spotkań
 6. Dbałość o treść maili
 7. Przerwy
 8. Delegowanie
 9. Poranny rytuał
 10. Wieczorny Rytuał
 11. Autorefleksja
 12. Własny Styl

Jak się okazuje wiele z tych strategii jest banalnie prostych. Łączy je to, że tak naprawdę, to ułatwiają one życie – dają poczucie relaksu, zwiększają efektywność, usprawniają działanie i ułatwiają korygowanie planów.

1
PRIORYTETY

Wielu ludzi, którzy odnieśli sukces to kreatywni wizjonerzy, generujący 100 pomysłów na minutę. Gdyby nie potrafili skupić się na celu, z pewnością do niczego by nie doszli. Lista priorytetów pomogła odnieść sukces niejednej osobie. Nie chodzi bowiem o zwykłą listę zadań, ale świadomość co na tej liście jest tym najważniejszym zadaniem, które przybliży Cię do celu. Kiedy już zidentyfikujesz to zadanie, zacznij od niego dzień.

2
MONOTASKING

Ludzie sukcesu są produktywni. Oni wiedzą, że zdecydowanie bardziej korzystne dla produktywności jest skupienie się w danym momencie na jednym zadaniu. Wynika, to z faktu, że ludzki mózg nie został stworzony do jednoczesnego przetwarzania kilku złożonych informacji. Innymi słowy wtedy kiedy myślisz, że robisz dwie rzeczy na raz to tak naprawdę bardzo szybko przenosisz uwagę z jednego zadania na drugie. Przenoszenie uwagi natomiast zawsze powoduje stratę czasu, gdyż mózg musi się przestawić i zagłębić w nowe zadanie.

Z tego względu o wiele szybciej wykonasz dwa zadania robiąc jedno po drugim, niż oba na raz.

3
ZAPISYWANIE POMYSŁÓW

Dobry pomysł jest na wagę złota, dlatego ludzie sukcesu wiedzą, że warto zapisywać każdą błyskotliwą ideę, która przyjdzie do głowy.

Czy zauważyłaś kiedy przychodzi Ci do głowy najwięcej pomysłów? Pod prysznicem, na spacerze, prowadząc samochód, a może siedząc na muszli klozetowej? Tak, tak. Z tą toaletą to wcale nie jest żart. Pomysły to nic innego jak nowe połączenia i skojarzenia, które w mózgu tworzą się głównie kiedy jesteśmy w stanie relaksu (kiedy nie jesteśmy zestresowani, a nasze myśli płyną swobodnie i nie są w żaden sposób ukierunkowane). Właśnie z tego względu tak ważne jest noszenie ze sobą małego notesiku, lub robienie notatek w telefonie.

Osobiście jestem zwolenniczką notesu papierowego. Jest jakaś magia w odręcznym piśmie. Pomysły możesz zapisać w małym poręcznym notesiku, bullet journal, czy w szkicowniku, przekształcając pomysł w całą mapę myśli lub notatkę wizualną.

Tym, którzy wolą pisać na telefonie i szukają czegoś bardziej wyszukanego niż standardowa funkcja notowania, polecam aplikacje: Evernote, czy OneNote (dają one mnóstwo możliwości, np. nagrywanie notatek głosowych, organizowanie ich w folderach, dodawanie obrazków, dźwięków i wideo).

4
MEDYTACJA

Skoro mózg najwięcej pomysłów generuje kiedy jest zrelaksowany, to warto go w taki stan wprowadzić. Ludziom sukcesu nie żal czasu na medytację. Z medytacją nierozerwalnie związana jest uważność, czyli bycie w chwili obecnej z pełną uwagą i bez osądzania, czy ta chwila jest dobra, czy zła. Uważność odnajdziesz nie tylko siedząc w pozycji lotosu. Możesz ją osiągnąć również wykonując zwykłe zadania: odnajdując w nich rodzaj płynności. Badania również wskazują, że jeśli po prostu się skupisz na swoim oddechu, możesz poczuć efekty zbliżone do medytacji już po 20 minutach. To ćwiczenie wykonywane codziennie, może pomóc Ci w pokonaniu niepokojów i polepszyć koncentrację.

5
KONTROLOWANIE CZASU SPOTKAŃ

Ludzie sukcesu cenią swój czas, dlatego rekomendują, aby podczas spotkań, które prowadzisz kontrolować czas i konsekwentnie trzymać się agendy. Jeśli wyraźnie zaznaczysz jaki jest limit czasu na pytania, albo na wygenerowanie pomysłów w ramach burzy mózgów, to lepiej kontrolujesz czas, a uczestnicy spinają się i motywują by zdążyć. To samo tyczy się transmisji na żywo jeśli przeprowadzasz takie w mediach społecznościowych. Jeśli cenisz swój czas z pewnością zależy Ci na tym, aby Twoja transmisja była skondensowana i nie wydłużała się w nieskończoność. Jeśli pytań jest dużo i nikt z widowni nie pomaga Ci w udzielaniu odpowiedzi zawsze możesz przejrzeć pytania po zakończeniu wyzwania i odpowiedzieć na te, które przeoczyłaś.

6
DBAŁOŚĆ O TREŚĆ MAILI

Bycie na bieżąco z pocztą elektroniczną jest dla ludzi sukcesu bardzo ważne. Gdyby wszyscy wiedzieli jak efektywnie pisać maile, wszystkim byłoby łatwiej zarządzać skrzynką. Zmiany zacznij od siebie. Umiejętne pisanie wiadomości e-mail, oznacza skondensowaną treść. Zawsze zaczynaj od kwestii najważniejszej. Przeważnie będzie to  prośba, czy pytanie do odbiory. Dopiero potem możesz podać więcej szczegółów (nie więcej niż jest to konieczne). Takie wiadomości czyta się o wiele łatwiej, ponieważ znając pytanie, czy zadanie, wiesz na czym się skupić, kiedy zapoznajesz się ze szczegółami. To samo tyczy się postów w przeróżnych grupach. Jeśli chcesz, aby czytelnicy przeczytali całą wiadomość i Ci pomogli, zacznij od zaznaczenia celu w jakim publikujesz dany post (np. chcę się wyżalić, potrzebuję rady w…, chcę się pochwalić itp.), a następnie podaj tylko te informacje, które mogę być istotne.

Wracając do wiadomości e-mail. Równie ważny jak treść wiadomości jest jej tytuł. Tytuł musi być na tyle konkretny, by potem wiadomość była łatwa do wyszukania. Już w temacie warto zaznaczyć czego cała wiadomość dotyczy. Na przykład zamiast „zebranie kwartalne” napisz „zmiana agendy zebrania kwartalnego 18.09.2017r. Kraków”. Czy widzisz różnicę w tych dwóch tytułach? Jeśli byłabym prelegentem na tym zebraniu, to drugi tytuł wiadomości zdecydowanie przykułby moją uwagę, bo sugeruje, że być może prowadzona przez mnie część zebrania została przesunięta. Natomiast pierwszy tytuł nie wzbudza większego zainteresowania i równie dobrze mógłby być informacją dotyczącą parkingu, czy zapytaniem o specjalne diety uczestników, a te kwestie akurat nie są dla mnie istotne.

Pisząc skondensowane wiadomości dbasz o to, by odbiorca nie przegapił w treści Twojej prośby, a dając właściwy tytuł gwarantujesz że osoby zainteresowane tematem na pewno zapoznają się z tą wiadomością.

7
PRZERWY

Siedzenie przez 8 godzin może, nie tylko zaszkodzić Twojemu zdrowiu, ale też produktywności. Aby odnieść sukces będziesz potrzebować ich obydwu. Jeśli nie masz możliwości pracować przy biurku stojącym, to po każdej godzinie siedzenia wstawaj przynajmniej na 5 minut. Idź po wodę, zaparz kawę lub herbatę, albo po prostu wyjdź na świeże powietrze.

8
DELEGOWANIE

Zamiast się zamartwiać i frustrować nowym zadaniem, ludzie sukcesu je delegują. Nie tracą swojego czasu na rzeczy, które może zrobić ktoś inny, szczególnie jeśli ten ktoś może to zrobić szybciej lub lepiej. Nie żeby ludzie sukcesu unikali pracy. Bynajmniej. Oni po prostu robią to, co wychodzi im najlepiej czyli kreują rozwiązania i produkty, piszą książki, przemawiają itp. Czyli robią to w czym nikt ich nie zastąpi.

9
PORANNY RYTUAŁ

Jeśli położyłaś się spać odpowiednio wcześnie, to rano obudziłaś się wypoczęta i pełna energii. Ludzie, którzy odnieśli sukces znają wartość dobrego snu, ale nie bagatelizują też wartości poranków.

To jak wykorzystasz swój poranek i swoje okno kreatywności, czyli do 3 godzin od przebudzenia, jest niezwykle ważne. Poranny rytuał nastawia nas na cały dzień. Warto, więc by ten rytuał był jak rozbieg, który pomoże w utrzymaniu tempa, aż do wieczora. Nie zapominaj przy tym o równowadze między sferą prywatną i zawodową. Najpopularniejsze elementy porannych rytuałów ludzi sukcesu to: medytacja, ćwiczenia, czytanie i pisanie dziennika. Oczywiście u każdego sprawdzi się coś innego. Eksperymentuj i poszukaj tego co u Ciebie działa najlepiej. Pamiętaj, że rano masz największy zasób silnej woli, dlatego warto go wykorzystać do realizacji celów. Pomyśl o wykorzystaniu metody 90-90-1, polegającej na porannej pracy nad wybranym celem. Jeśli nie dysponujesz 90 minutami, to niech to chociaż będzie pół godziny.

10
RYTUAŁ WIECZORNY

Rytuał wieczorny jest tak samo ważny jak poranny. Dobry sen jest niezwykle ważny dla właściwego funkcjonowania ludzkiego mózgu, jak i dla zdrowia. Jeśli jesteś rodzicem to z pewnością nie raz słyszałaś o tym, jak ważne jest wprowadzenie dziecku wieczornego rytuału, ale pewnie nigdy nie pomyślałaś, że skoro jest to dobre dla dziecka, to może jest to równie dobre dla mnie. O ile celem rytuału porannego jest dobre nakręcenie się na cały dzień, o tyle rytuał wieczorny służy wyciszeniu się i stopniowemu przygotowaniu się do snu. Dlatego jako składowe wieczornego rytuału warto wybierać czynności kojące, relaksujące i wyciszające, np. kąpiel, czytanie książki, medytacja, pisanie w dzienniku. Pamiętaj by unikać światła niebieskiego, które emitowane jest przez telewizory, monitory, tablety, czy telefony komórkowe. Światło niebieskie oszukuje nasz mózg i zaburza produkcję melatoniny, która to reguluje rytm dobowy. Innymi słowy patrząc w monitor w środku nocy, mózg może uznać, że mamy środek dnia, co zaowocuje problemami z zaśnięciem. Zaleca się wyłączenie urządzeń emitujących niebieskie światło co najmniej godzinę przed snem.

11
AUTOREFLEKSJA

Ludzie sukcesu wyciągają wnioski. Aby wstać rano z nową energia do działania, ludzie sukcesu nauczyli się doceniać każdy dzień i doświadczenia, które przyniósł, oraz korygować swój sposób działania. Chodzi o moment refleksji nad sobą, swoimi działaniami i osiągnięciami, o docenienie swojego wysiłku i wyciągnięcie wniosków, które pozwolą lepiej pracować nad celami.

Najprostszym narzędziem służącym do autorefleksji jest dziennik.

12
WŁASNY STYL

Często ludzi sukcesu wyróżnia nie tylko kreatywność, ale też specyficzny sposób ubierania się. Przypomnij sobie jak ubierał się Steve Jobs (czarny golf i okulary), albo jak wygląda Mark Zuckerberg (zawsze gładki T-shirt). Ludzi sukcesu wyróżnia ich znak rozpoznawczy, który jest niczym podpis. Zastanów się co będzie Twoim „podpisem”: może czerwona pomadka, kapelusz z szerokim rondem, albo rude włosy?

PODSUMOWANIE

Jeśli znasz kogoś, kto osiągnął to, do czego Ty dążysz, to warto go podpatrywać i poznać jego strategie. Pamiętaj, że każdy jest inny i to co zadziałało u jednej osoby, wcale nie musi się sprawdzić u Ciebie. Warto jednak się inspirować i korzystać z bardziej ogólnych wskazówek. Czy musisz mieć identyczny poranny rytuał jak Bill Gates? Nie. Zaczerpnij sam pomysł posiadania rytuału, ale o tym z czego ten rytuał będzie się składał zadecyduje Twoja osobność i inne przymioty, które powodują, że Ty to Ty.

Które z działań ludzi sukcesu podoba Ci się najbardziej?

RelatedPost