Produktywność to moje hobby. Uwielbiam optymalizować swoje działania, tak by móc coraz więcej czasu spędzać na przyjemnościach. To tak jak z zakupami: o ile przyjemniej jest gospodarować gotówką w taki sposób, by mieć pieniądze na zakup nowej książki lub torebki, a nie wszystko wkładać w rachunki.

Wydawanie vs inwestowanie

Z pewnością nie raz słyszałaś, powiedzenie “czas to pieniądz”. Jest w tym dużo prawdy. Pomyśl o czasie jak o walucie, którą posiadasz – 24 lśniące godziny „w portfelu” każdego dnia. Tę „gotówkę” możesz WYDAĆ lub ZAINWESTOWAĆ. Być może zastanawiasz się o co mi chodzi z tym wydawaniem vs inwestowaniem? Sedno tkwi w tym, jakie czynności podejmujesz w ciągu doby: czy będą to zadania, które konsumują Twój czas nic nie wnosząc (wydawanie), czy też owocują realizacją Twoich celów (inwestycja).

Zastanów się jak Ty pożytkujesz swój czas:  wykorzystujesz go, czy inwestujesz?

Planuj wydatki i inwestycje

Kiedy postanawiasz, że chcesz lepiej zarządzać budżetem standardowo podejmujesz następujące kroki:

  1. Najpierw sprawdzasz na co wydajesz swoją wypłatę, czyli spisujesz skrupulatnie wszystkie wydatki.
  2. Następnie przyglądasz się tym notatkom i decydujesz bez czego możesz się obyć, lub szukasz tańszych alternatyw (kawa w automacie za 1,50pln to dobra alternatywa dla kawy z kawiarni za 8pln).

Różnica między Twoim przychodem i wydatkami, to kapitał, który możesz zaoszczędzić lub zainwestować, na poczet późniejszych zysków.

Z czasem możesz zrobić dokładnie to samo: najpierw śledź przez kilka dni na czym mija Ci czas (zapisuj każdą minutkę), a kiedy już będziesz miała notatki z co najmniej 3 dni zastanów się co możesz udoskonalić w swoim sposobie zarządzania sobą w czasie.

Eliminując część czynności, które uznasz za nic nie wnoszące (marnowanie czasu), możesz przekierować ten czas na pracę nad celami, albo zainwestować go w coś innego.

Inwestycja czasu, to praca nad realizacją celów, zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności, czas z bliskimi, czy relaks. Te inwestycje pewnością się zwrócą.

Zwiększanie produktywności, to też rodzaj inwestycji. Jeżeli czas to pieniądz, to produktywność jest jak kupony rabatowe. Im jesteś bardziej produktywna, tym więcej czasu możesz spożytkować na przyjemności. Celem jest to, by większość czasu w ciągu dnia była w zgodzie z Twoimi priorytetami życiowymi. Wtedy właśnie będziesz produktywna.

Inwestycje długoterminowe

Jeśli kiedykolwiek zakładałaś lokatę, to wiesz, że te długoterminowe dają większy zysk z inwestycji. Podobnie jest z czasem. Pomyśl o odchudzaniu. W kategoriach krótkoterminowych, wynagradzające jest zjedzenie dużej aromatycznej pizzy, ponieważ zaspokoisz w ten sposób głód i ukontentujesz kubki smakowe. Ale na dłuższą metę, jeśli będziesz jeść pizzę zbyt często, to nie wpłynie to korzystnie na Twoje zdrowie (i figurę). Z drugiej strony jedzenie warzyw krótkoterminowo może nie być tak ekscytujące jak jedzenie pizzy, ale długoterminowo zapewni Ci korzyści zdrowotne. Wyzwaniem jest odnaleźć równowagę między nimi: bazować na zdrowych warzywach, ale nie odmawiać też sobie bezwzględnie pizzy.

Pomyśl teraz znowu o czasie. Czy ukierunkowana jesteś na krótkoterminowe cele, małe proste i szybkie zadania, zaś zadania zbliżające Cię do celu (ważne i trudne) prokrastynujesz? A może wręcz przeciwnie: poświęcasz swój czas na prace nad tym, co długoterminowo przyniesie Ci najwięcej korzyści?

Nie twierdzę, że powinnaś, być pracoholiczką, wręcz przeciwnie – niezwykle ważne jest posiadanie zapasu czasu na przyjemności, rozwój etc. Potrzebujesz równowagi.

Na zakończenie

Zmiana spojrzenia, którą Ci dzisiaj zaproponowałam polega na zmianie podejścia z bezrefleksyjnego zużywania czasu, na koncept, że czas można zainwestować akonto długoterminowych korzyści, jakimi mogą być zrealizowane marzenia, relaks i życie, o którym zawsze marzyłaś.

Wiem, że trudno jest się oprzeć opóźnionej gratyfikacji (odwlekać nagrodę), ale jeśli chcesz zrealizować swoje marzenia, to musisz być gotowa na poniesienie pewnych poświęceń na drodze do celu.

Czasu niestety nie da się zaoszczędzić (nie da się go zatrzymać), a zadania nie mają przyczepionych metek z ceną (musimy sami szacować ile dane zadanie zajmie), dlatego właściwe zarządzanie sobą w czasie jest jeszcze trudniejsze niż zarządzanie pieniędzmi.

W co chciałabyś „zainwestować” swój czas?

RelatedPost