Nawyk w terminologii psychologicznej, to zautomatyzowana czynność, którą nabywa się w wyniku ćwiczenia, najczęściej powtarzania. Brzmi jak coś banalnie prostego. Ale czy na pewno? Ile razy mówiłaś sobie od jutra będę ćwiczyć, by już po tygodniu się poddać? Dzisiaj przedstawię Ci 3 najczęstsze błędy w formułowaniu nawyków.

  1. ZA DUŻO NAWYKÓW NA RAZ.

Wiele osób, szczególnie w styczniu, wymyśla sobie listę noworocznych postanowień. Najczęściej ma ona formę nawyków, które chcą oni wypracować: Będę czytać książki, będę ćwiczyć, będę spędzać więcej czasu z rodziną.

Na czym polega błąd?

Pozwól, że zacytuję klasyka:

Osiołkowi w żłoby dano,

W jeden owies, w drugi siano.

Uchem strzyże, głową kręci.

I to pachnie, i to nęci.

Od któregóż teraz zacznie,

Aby sobie podjeść smacznie?

Trudny wybór, trudna zgoda –

Chwyci siano, owsa szkoda.

Chwyci owies, żal mu siana.

I tak stoi, aż do rana,

A od rana do wieczora;

Aż nareszcie przyszłą pora,

Że oślina pośród jadła –

Z głodu padła.*

I dokładnie tak samo się dzieje kiedy próbujesz wypracować zbyt wiele nawyków naraz. Kiedy już masz chwilę wolną, to sama już nie wiesz czy masz ją wykorzystać na czytanie książki, czy ćwiczenia? I to pachnie i to nęci. Paraliż decyzyjny (bo tak nazywa się to zjawisko) polega na niemożności podjęcia decyzji. Bardzo często przyczyna paraliży jest zbyt duża liczba możliwości.

Co zrobić?

Najlepiej skup się na jednym nawyku. W końcu do wypracowania nawyku wystarcza niecały miesiąc (średnio 21 dni). Kiedy już czytanie stanie się Twoim nawykiem, zacznij pracować nad regularnymi ćwiczeniami, itd.

 

  1. ZA MAŁO KONKRETNE.

Samo ograniczenie się do jednego nawyku na raz nie gwarantuje jeszcze sukcesu. Równie istoty jest sam sposób, w jaki sformułujesz nawyk.

Na czym polega błąd?

Załóżmy, że wzięłaś sobie do serca pierwszy punkt i postanowiłaś skupić się tylko na jednym nawyku na raz. Określenie będę ćwiczyć pozostawia zbyt dużo niedomówień. A tam gdzie jest miejsce na pytania, jest miejsce na wymówki.

Co zrobić?

Formułując nawyk ustal konkretnie co będziesz robić, np. minimum 3 razy w tygodniu wracając z pracy będę chodzić na bieżnię do klubu sportowego XYZ, aby przebiec 5 km. Dzięki temu, kiedy będziesz miała wolną chwilę, nie będziesz tracić czasu na zastanawianie się, czy iść pobiegać, a może na basen. Zamiast tego od razu przejdziesz do realizacji celu.

Ale uwaga: nawyk nie powinien być sformułowany zbyt szczegółowo. Jeśli postanowisz, że będziesz biegać 5 km w poniedziałki, środy i piątki od 6:00, to prawdopodobieństwo porażki znacznie wzrasta. Czy to istotne, czy pójdziesz  na siłownię w poniedziałek, czy we wtorek? Myślę, że nie. Istotne jest jedynie, aby robić to min. 3 razy w tygodniu. Jeśli nie zostawisz sobie żadnego marginesu, to już po pierwszym niedotrzymaniu założenia, może Cię ogarnąć poczucie porażki i zniechęcenia.

  1. MAŁO CHWYTLIWE.

Trzeci powszechny problem związany z formułowaniem nawyków, to brak atrakcyjności. Warto pomóc samej sobie zmotywować się do wypracowania nawyku. Polukruj ten nawyk, polej sosem truskawkowym, posyp czekoladowymi groszkami i dodaj wisienkę na czubku.

 Na czym polega błąd?

Jak już wspomniałam nawyki wypracowujemy najczęściej poprzez powtarzanie. Jeśli więc nawyk będzie zbyt skomplikowany, mało chwytliwy, to szanse na jego realizację są niewielkie.

Co zrobić?

Najważniejsza kwestia, to aby nawyk był w zgodzie z Tobą.

Chwytliwe cele są proste. Jeśli wymyślisz coś skomplikowanego, znowu dasz sobie przestań na wymówki.

Dodatkowym ułatwieniem będzie ustawienie sobie przypomnienia w telefonie. Wykorzystuj co się da, aby sobie pomóc.

Zaplanuj też sobie kamienie milowe i nagradzaj się, kiedy je osiągniesz. Jeśli np. przez miesiąc nie opuścisz ani jednego treningu pozwól sobie na czekoladkę, lub mały deser.

 

Opisane wskazówki sprawdzają się u mnie, ale nie są to metody uniwersalne. Metody uniwersalne nie istnieją! A to dlatego, że każdy jest inny i działają na niego inne sposoby.

Podziel się w komentarzu swoimi doświadczeniami z wyrabianiem nawyków.

 

*Aleksander Fredro „Osiołkowi w żłoby dano”

RelatedPost