Zamknij oczy i wyobraź sobie, że dziś jest Twój idealnie produktywny dzień. Jak wyglądałby ten dzień? Może dzień zaczęłabyś od ćwiczeń, w drodze do pracy nie trafiłabyś na korki, a godziny pracy poświęciłaby na ważne zadania o wysokim priorytecie, zamiast na małe nieistotne czynności.

 

A może nawet trudno jest Ci sobie wyobrazić taki dzień? Oto 26 wskazówek na to by mieć produktywny dzień.

 

PORANEK

 

1

Dzień wcześniej zaplanuj w co się ubierzesz i przygotuj posiłki. W kwestii odzieży polecam nawet przygotować wszystko na cały tydzień w niedzielę. Wtedy tylko raz w tygodniu wyciągasz deskę do prasowania i ogarniasz ubrania na cały tydzień. Poza tym nie marnujesz też codziennie rano czasu i siły woli na decyzję w co się ubrać.

 

 

2

Od razu po przebudzeniu zapisz wszystko co przyjdzie Ci do głowy. W ten sposób przypomnisz sobie o wielu rzeczach, które trzeba zrobić lub kupić i zapiszesz nowe pomysły. Zapisanie tego spowoduje, że nie musisz się już stresować przez resztę dnia, że o czymś zapomniałaś.

 

3

Medytuj. Jeśli nie masz przestrzeni na medytację w ciągu dnia, to wykorzystaj do tego poranek, kiedy reszta rodziny jeszcze śpi. Rano kiedy masz jeszcze dużo siły woli warto również poćwiczyć i zrobić przynajmniej jedno zadanie z osobistej listy zadań.

 

4

Rano zaplanuj dzień. Najważniejszym elementem planowania dnia jest właściwe oszacowanie ile zajmą poszczególne zadania. Na ogół nie doceniamy ilości czasu, którą należy przeznaczyć na wykonanie zadania dlatego do szacowanego przez Ciebie czasu warto jeszcze trochę dodać.

 

W PRACY

 

5

Zacznij pracę wcześnie. Kiedy inni dopiero dopijają pierwszą kawę, Ty możesz już kończyć pierwsze zadanie, a jeśli masz ruchomy czas pracy, to może zaczniesz wcześniej, kiedy jeszcze niewiele osób dotarło do biura. Cisza i brak pytań współpracowników, pozwolą Ci się bardziej skupić na pracy.

 

6

Dzień pracy zacznij od połknięcia żaby, czyli jednego najgorszego i jednocześnie koniecznego zadania. Jak je zrobisz to już nic gorszego w ciągu dnia Cię nie czeka.

 

7

Po przyjściu do pracy sprawdź kalendarz. Jeśli masz jakieś spotkania, to ustaw w telefonie przypomnienie, by ich nie przegapić.

 

8

Przygotuj się do zaplanowanych spotkań. Powinnaś wiedzieć czego się oczekuje od Twojej obecności na spotkaniu i zapoznać się ze wszystkimi materiałami.

 

9

Unikaj Internetu. Najlepiej włącz tryb samolotowy, albo pracuj metodą Pomodoro. Internet i media społecznościowe fatalnie wpływają na naszą produktywność.

 

10

Pocztę sprawdzaj tylko o wyznaczonych sobie porach. W większości przypadków 3 razy w ciągu 8 godzin pracy powinno wystarczyć. Chyba, że Twoja praca polega tylko na reagowaniu i odpowiadaniu na wiadomości.

 

11

Unikaj kilkugodzinnego odpisywania na maile. Nie musisz przecież formułować odpowiedzi przez 30 minut, bo to może wyssać z Ciebie energię jeszcze zanim zabierzesz sie za realizację zadań z listy.

 

12

W czasie pracy pij dużo wody. Unikaj kawy. Jeśli czujesz senność zaparz mate lub zieloną herbatę. Kawa powoduje szybki wzrost pobudzenia i równie gwałtowny jego spadek. Mate i zielona herbata podtrzymuje pobudzenie przez długi czas. Jeśli czytając to myślisz, że to jakaś herezja, to powiem Ci, że też kiedyś myślałam, że bez kawy nie da się przeżyć 8 godzin w pracy. A jednak jestem żywym dowodem na to, że da się odstawić kawę i że mate i zielona herbata świetnie ją zastępują.

 

13

Wykorzystuj nawet 5 czy 15 minut, które zostało Ci do spotkania lub przerwy. Możesz wtedy oddzwonić do klienta, czy umówić spotkanie.

 

14

Jeśli korzystasz z metody Pomodoro i masz w telefonie włączony minutnik, to koło południa warto podładować telefon. Jeśli po pracy telefon rozładuje Ci się, a Ty będziesz musiała skorzystać z internetu lub aplikacji z notatkami, to pewnie siarczyście zaklniesz.

 

15

Zrób przerwę na obiad. Koniecznie odejdź od biurka. Spraw by ten czas był prawdziwym odpoczynkiem.

 

16

Po obiedzie na ogół spada poziom skupienia. Dlatego warto wtedy poświęcić czas na czynności niewymagające od Ciebie dużo uwagi. Możesz przejść się po biurze by poroznosić dokumenty do odpowiednich osób, skopiować papiery i wydrukować dokumenty. To też dobry moment na rozmowy telefoniczne i spotkania

 

17

Po obiedzie zadzwoń do kogoś kogo kochasz. Rozmowa z kimś bliskim dodaje więcej energii niż kubek kawy.

 

18

Pamiętaj, że spotkania też powinny być efektywne. Każde spotkanie powinno mieć swój cel, a uczestnicy powinni być skupieni na jego osiągnięciu w sposób zwięzły czasowo.

 

19

30 minut przed końcem pracy zabierz się za podsumowanie dnia. Zaplanuj od czego zaczniesz jutrzejszy poranek (Twoja „żaba” na jutro).

 

20

Sprawdź co wpisałaś na jutro do kalendarza.

 

21

Ustaw priorytety na jutro i zrób prowizoryczny plan. Pamiętaj by planować tylko 6 z 8 godzin pracy (2 godziny zostaw na nieprzewidziane sytuacje). Plan powinien obejmować tylko konieczne spotkania i 3 do 5 priorytetowych zadań. Ten sposób planowania gwarantuje poczucie sukcesu. Jeśli uwiniesz się z zaplanowanymi zadaniami zanim minie 8 godzin, to zrób kolejne priorytetowe zadanie z listy wszystkich zadań. Wtedy będziesz kończyć pracę z poczuciem, że zrobiłaś więcej niż zaplanowałaś.

 

22

Sprzątnij biurko.

 

23

Sprawdź co zaplanowałaś na resztę dnia. Może miałaś coś kupić w drodze do domu?

 

 

PO PRACY

 

24

Spędź czas z bliskimi. Życie to nie tylko praca. Jeśli ograniczysz się do kursowania między domem i pracą i nie zrobisz w swoim życiu przestrzeni na przyjemności, bliskich, hobby, to wróżę depresję.

 

25

Poczytaj książkę lub poświęć czas na inną czynność dającą Ci radość spokój lub inną pozytywną emocję. Może to być jakieś hobby, taniec, majsterkowanie, szycie, czy dobry film.

 

26

Kładź sie spać zawsze o tej samej porze – to pomoże zaprogramować ciało. Planuj porę kładzenia sie spać tak by przesypiać 7-8 godzin.

 

 

Każdy ma inną pracę i obowiązki dlatego  nie przejmuj się jeśli nie masz możliwości wdrożenia wszystkich porad. Z pewnością jednak odkryjesz powyżej jakieś wskazówki, które możesz wcielić w życie aby stać się najbardziej produktywną wersją siebie.

 

Którą wskazówkę wdrożysz już dzisiaj?